Witam Cię na stronie bloga poświęconej kredytowi hipotecznemu 🙂 

Cieszę się, że ta tematyka Cię zainteresowała i gwarantuję, że znajdziesz tutaj bardzo wartościową i unikalną wiedzę z zakresu kredytu hipotecznego.

Wszystkie materiały, które do tej pory opublikowałem na blogu, ułożyłem w pewien logiczny ciąg tematyczny. Co to oznacza? Poniżej znajdziesz dwie główne sekcje:

1. Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu

2. Życie z kredytem

Przeprowadzę Cię przez cały proces zakupu nieruchomości, począwszy od podstawowych pojęć z rynku kredytowego, poprzez wybór ofert kredytowych i zakup nieruchomości na konkretnym przykładzie. Pokażę Cię konkretne narzędzia, które ułatwiają wybór odpowiedniej oferty.

Następnie przejdziemy do kolejnego etapu – życia z kredytem. Co zrobić, jeżeli pojawią się nieoczekiwane trudności z jego spłatą? Jakie mamy wtedy możliwości manewru? Co można a czego absolutnie nie należy robić?


Jeżeli chcesz się również przyjrzeć rynkowi mieszkaniowemu i możliwością inwestowania w nieruchomości to odsyłam Cię do osobnej strony. Wejdź na inwestowanie w nieruchomości, gdzie będziesz mógł/będziesz mogła zgłębić ten temat.


Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu

Na początku zastanówmy się, czy zaciąganie kredytu hipotecznego w twojej aktualnej sytuacji mam sens. Czy jest to dobry pomysł, który ma swoje uzasadnienie? A może lepszym rozwiązaniem będzie, póki co wynajmowanie mieszkania?

Sprawdź argumenty za i przeciw.

Kupić czy wynająć mieszkanie

Kupić czy wynajmować mieszkanie?

Kupić czy wynająć mieszkanie? Jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań?

Podejmując decyzję o kupnie domu czy mieszkania warto sprawdzić, jaka jest aktualna sytuacja na rynku nieruchomości. Czy kupujemy “na górce” – w okresie wzrostu cen, czy decyzję o zakupie możemy trochę przesunąć w czasie i finalnie zyskamy na tym dużo więcej.

Sytuacja na rynku nieruchomości - lipiec 2019

Sytuacja na rynku nieruchomości – lipiec 2019

Sytuacja na rynku nieruchomości w lipcu 2019 r – wywiad z rzeczoznawcą majątkowym

Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny?

Jeżeli jednak przeważyły argumenty za kupnem, zwrócę Twoją uwagę na podstawowe zagadnienia, które bezwzględnie powinieneś/powinnaś znać. Finalnie i tak konsekwencje zaciągniecie kilkusettysięcznego zobowiązania, poniesiesz tylko i wyłącznie Ty. Nie bank, nie pośrednik kredytowy. Wyłącznie Ty.

Kredyt hipoteczny. Co warto wiedzieć?

O czym trzeba wiedzieć, zaciągając kredyt hipoteczny?

10 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zaciągając kredyt hipoteczny

Aby wspomniane konsekwencje zaciągnięcia kredytu okazały się dla Ciebie pozytywne, warto wiedzieć, czego nie robić i na co zwracać uwagę, przygotowując się do kredytu.

Osobiście rekomenduję solidnie się przygotować, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny. Popełnienie niektórych błędów, może spowodować, że na nic zdadzą się oszczędzanie na przysłowiowej “kawie na mieście”, skoro przepłaciłeś/przepłaciłaś na zaciągniętym kredycie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych…

 Błędy, które możesz popełnić, zaciągając kredyt hipoteczny!

24 błędy które możesz popełnić zaciągając kredyt hipoteczny!

Teraz sprawdźmy, jakie źródła dochodu akceptują banki udzielające kredytów hipotecznych. Najpopularniejszym i najbardziej pożądanym przez banki jest umowa i pracę. W poniższym artykule opisuję szereg aspektów, na które zwracają uwagę banki.

Kredyt hipoteczny – jakie źródła dochodu akceptują banki?

Jakie źródła dochodów akceptują banki? Część 1

Jakie źródła dochodów akceptują banki, udzielając kredytu hipotecznego? Część 1

Nie tylko “etatowcy” mają szansę na zaciągnięcie kredytu na nieruchomość. Jest jeszcze sporo innych rodzajów dochodów, które mogą stanowić źródło spłaty rat. Jest tylko jedno “ale”. Nie każdy bank honoruje każde z wymienionych źródeł osiąganego dochodu. Sprawdź, jak wygląda Twoja indywidualna sytuacje  tym względzie.

Kredyt hipoteczny – jakie źródła dochodu akceptują banki?

Jakie źródła dochodów akceptują banki? Część 2

Jakie źródła dochodów akceptują banki, udzielając kredytu hipotecznego? Część 2

Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego z 6-cio lub 12-to miesięcznym wyprzedzeniem, możesz wszystko odpowiednio “poukładać”.

Są czynniki, które mają bardzo duży wpływ na to, czy będziesz mieć zdolność kredytową, czy nie. W poniższym wpisie dowiesz się, jakie to czynniki. Co warto zrobić i w jaki sposób polepszyć swoją zdolność kredytową?

Jak polepszyć swoją zdolność kredytową?

Co zrobić, żeby polepszyć swoją zdolność kredytową? Poznaj aż 44 praktyczne podpowiedzi!

Z jakich narzędzi warto skorzystać?

Na blogu udostępniam szereg narzędzi, które mogą Ci pomóc, podczas wyboru odpowiedniej oferty i obliczania kosztów kredytu. Używając udostępnionych kalkulatorów, samodzielnie wyliczysz wysokość raty kredytowej.

Korzystając z checklist będziesz wiedzieć, jakie dokumenty zebrać i dostarczyć do banku, kiedy kupujesz mieszkanie, działkę lub zamierzasz budować dom.

narzędzia finansowe dla Ciebie

Narzędzia finansowe

Przydatne narzędzia finansowe. Sprawdź, w czym mogą Ci pomóc.

Wybór oferty kredytowej

W wyborze konkretnej oferty kredytu hipotecznego pomogą Ci rankingi aktualnych ofert kredytowych z wszystkich banków.

Na stronie ze wspomnianymi rankingami znajdziesz:

 • najtańsze oferty,
 • najdroższe oferty,
 • i wiele szczegółowych informacji.

W pierwszej kolejności polecam zapoznać się z metodologią całego rankingu i kryteriami oceny ofert. Dane które udostępniam na stronie z rankingiem, aktualizuję w każdym miesiącu.

Ranking Kredytów Hipotecznych maj 2019

Rankingi Kredytów Hipotecznych

Rankingi kredytów hipotecznych. Poznaj najtańsze i najdroższe oferty!

Zakup nieruchomości

Kiedy wszystko, o czym pisałem powyżej będziesz już wiedzieć, czas na przyjrzenie się jak wygląda zakup nieruchomości w praktyce. Możesz to zobaczyć na przykładzie jednego z mieszkań, które kupowałem.

Opisuję szczegółowo, krok po kroku, jak wygląda taki proces od początku do końca, z jakimi kosztami trzeba się liczyć i wiele innych informacji.

Zakup mieszkania krok po kroku.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego na kredyt hipoteczny. Na co zwracać uwagę? Przykład mojego zakupu krok po kroku.

Finansowanie i zakup i nieruchomości – samodzielnie, czy z pomocą specjalisty?

Na zakończenie poruszam dość ważny dla wielu kredytobiorców temat. Czy zakup nieruchomości realizować samodzielnie, czy może skorzystać z usług kogoś, kto się na tym zna?

Poznasz mój punkt widzenia i argumenty za i przeciw oraz na co zwracać uwagę, decydując się na skorzystanie z usług specjalisty. Czy to rzeczywiście konieczne i ile to kosztuje?

Pośrednik kredytowy

Jak współpracować z pośrednikiem kredytowym?

Na co zwracać uwagę rozpoczynając współpracę z pośrednikiem kredytowym? Poznaj 20 praktycznych podpowiedzi.


Porównanie kredytów hipotecznych dla Ciebie – zamów bezpłatnie indywidualną kalkulację

Jeżeli chcesz otrzymać zestawienie kredytów hipotecznych, które uwzględni Twoją indywidualną sytuację, to napisz do mnie korzystając z poniższego formularza.

Skontaktuję się z Tobą i po ustaleniu wszystkich szczegółów prześlę Ci Twój indywidualny ranking ofert kredytowych, z których będziesz mógł/mogła skorzystać.

W przygotowanej kalkulacji uwzględnię Twoją indywidualną sytuację i otrzymasz wykaz ofert bankowych “uszyty na Twoją miarę”.

Za taką kalkulację nie pobieram żadnego wynagrodzenia. Nie będziesz też mieć obowiązku, aby skorzystać z dodatkowych moich usług. Jeżeli jednak uznasz, że chcesz, to będziesz mieć taką możliwość🙂


  Życie z Kredytem hipotecznym

  No to teraz pozostaje “tylko” spłacać kredyt przez 30 lat? W praktyce jest to mało prawdopodobny scenariusz. Oczywiście życzę, żeby wszystko szło po Twojej myśli. Po drodze może się jednak wiele zmienić czy to w otoczeniu gospodarczym lub w Twoim życiu. Pomyśl, co robiłeś/robiłaś 30 lat temu 😉

  Zajmiemy się również tym, co można zrobić ze spłacanym już kredytem hipotecznym.

  Jakich zmian możesz dokonać w swoim kredycie hipotecznym, jeżeli pojawią się drobne problemy w spłacie? O tych sprawach nikt nie mówi, a życie pokazuje, że takie sytuacje się zdarzają i nie są wcale jednostkowe. Na szczęście masz sporo możliwości, z których możesz skorzystać. Poniżej dowiesz się, z jakich.

  Zmiany w kredycie hipotecznym

  Zmiany w kredycie hipotecznym. Część 1

  Zmiany w kredycie hipotecznym – poznaj 14 zmian, o których możesz rozmawiać z bankiem – część I

  Jeżeli sytuacja kredytobiorcy nie ulega poprawie, nadal można “coś z tym zrobić”. Kredyt oczywiście trzeba spłacać, jednak podstawowa sprawa to zawsze dialog z bankiem.

  Zmiany w kredycie hipotecznym

  Zmiany w kredycie hipotecznym. Część 2

  Zmiany w kredycie hipotecznym – poznaj 14 zmian, o których możesz rozmawiać z bankiem – część II

  Jeżeli kredytobiorca przez dłuższy czas mimo wszystko nie jest w stanie spłacać kredytu, to zaczyna się mało przyjemna sytuacja – windykacja przez bank!

  Jak się w takiej sytuacji zachować? Co robić a czego absolutnie nie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

  Przestajesz spłacać kredyt

  Co się dzieje krok po kroku, jeśli nie spłacasz kredytu?

  Niespłacanie kredytu hipotecznego – co się dzieje?

  A co jeśli masz kredyt we frankach, a chcesz kupić/sprzedać dom lub mieszkanie? To nie jest sytuacja bez wyjścia. Są w takich sytuacjach pewne rozwiązania, jednak banki raczej wolą o nich nie mówić. Z różnych powodów.

  Spójrz na przykłady z poniższego artykułu i przekonaj się, że kredyt we frankach to jeszcze nie koniec świata.

  Kredyt we frankach - jak sprzedać mieszkanie i kupić nowe

  Jak sprzedać mieszkanie mając kredyt we frankach?

  Kredyt we frankach – jak sprzedać mieszkanie i kupić nowe zachowując kredytu

  W tym miejscu, życzę Ci udanego zakupu i sfinansowania swojej nieruchomości 🙂 I pamiętaj, jeżeli chcesz, żebym Ci w tym pomógł, to skontaktuj się ze mną.