Książki zajmują w moim życiu szczególne miejsce. Te, które przeczytałem do tej pory ukształtowały mnie na osobę, którą jestem dzisiaj. Zagłębienie się w konkretną lekturę, pozwala mi poznać punkt widzenia jej autora, a zarazem skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia. Uważam, że to jest bezcenne. Samodzielnie nie byłbym w stanie wszystkiego osobiście poznać, przeżyć i doświadczyć.

W tym miejscu chciałbym również Tobie Drogi Czytelniku, polecić przeczytanie tych książek, które wywarły na mnie największy wpływ.

Nie mam żadnego interesu w tym, że Ci je rekomenduję. Jestem pewien, że mogą okazać się bardzo wartościowe i przełomowe dla Ciebie. Jeżeli do tej pory nie miałeś w ręku żadnej z wymienionych pozycji to wiedz, że czeka Cię spora ewolucja. Chciałbym Cię uczciwie uprzedzić, że po ich przeczytaniu już nic nie będzie takie jak do tej pory 🙂

Wszystkie niżej wymienione książki podzieliłem na 4 grupy tematyczne:

Rozwój osobisty

Finanse

ePrzedsiębiorczość

Nieruchomości

Zapytasz pewnie, skoro ten blog jest na temat finansowania, to dlaczego na pierwszym miejscu poniższego zestawienia wymieniam książki z zakresu szeroko rozumianego rozwoju osobistego?

Jestem zdania, że najpierw warto stać się na tyle świadomą osobą, żeby samemu wiedzieć, czego się chce? Jak chcesz żyć, co robić, z jakiego powodu coś robisz? Na takie pytania warto sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności.

Jak już będziesz to wiedział, to można przejść do wyboru konkretnych narzędzi, które Ci umożliwią realizację Twoich celów. W moim przypadku narzędzia te znajdują się w trzech pozostałych obszarach tematycznych książek, które poniżej wymieniłem i są nimi: Finanse, ePrzedsiębiorczość i Nieruchomości.

ROZWÓJ OSOBISTY

Pełna moc możliwości – Jacek Walkiewicz 

Ta książka, stanowi rozwinięcie wykładu, który Jacek Walkiewicz wygłosił słuchaczom TEDxWSB we wrześniu 2012 roku we Wrocławiu. Za pośrednictwem internetu przesłanie autora dotarło wtedy do wielu ludzi, w tym do mnie 🙂

Pomyśl o swoich sukcesach. One nie są dziełem przypadku. Żadne „udało się”, „samo wyszło”, „przy okazji”. Okazje pojawiły się na Twojej drodze, ale to Ty schyliłeś się, podniosłeś je, włożyłeś w nie pasję, ciężką pracę, upór i odniosłeś sukces. Czytelniku! Pomyśl o swoich marzeniach. Wiesz, po co są? Żeby je spełniać! Pomyśl o odwadze. Odwaga składa się z czterech elementów. Odwaga to zaufanie do siebie, ryzyko, decyzje i zaangażowanie. Te składowe — dążenie do sukcesu, pasja, praca, marzenia, odwaga — łączą się ze sobą w obraz spełnionego życia. Dają nam pełną MOC możliwości. O tym właśnie opowiadał Jacek Walkiewicz podczas wykładu we Wrocławiu.

Zaczęły spływać e-maile, pytania, prośby o pomoc w wychodzeniu na prostą, na drogę do pełni możliwości. Jacek Walkiewicz nie był w stanie każdemu z pytających odpowiedzieć indywidualnie. Dlatego postanowił zrobić to zbiorowo — właśnie za pośrednictwem tej książki.

Pełna moc życia – Jacek Walkiewicz

„Pełna MOC życia” to książka bardzo inspirująca, pełna humoru i życiowych przykładów. Zapytano autora, skąd się wzięła pełna MOC? Jakie chciał dać przesłanie jej czytelnikom? Oto co na ten temat powiedział:

Pełna MOC wzięła się z nagłego błysku w głowie. Z pięciosekundowego olśnienia – odkrycia pojęcia pełnej mocy silników, czyli mocy startowej samolotu, potrzebnej do oderwania kilkuset tonowej maszyny od pasa startowego. Jeśli kiedyś leciałeś samolotem, to znasz to mało komfortowe uczucie, kiedy żołądek podchodzi do gardła, a w uszach pobulgotuje od zmieniającego się ciśnienia. Ale tylko sto procent mocy startowej może unieść maszynę w górę.
Co by się stało, gdyby pilot nie osiągnął wymaganej mocy startowej? Pozostałby na pasie, rozbijając się na jego końcu. Co więc oznacza pełna MOC? Wszystko albo nic. Bo czy można zrealizować swoje marzenia z osiemdziesięcioprocentową mocą wiary w swoje siły? Czy można wychować dzieci na szczęśliwych ludzi, nie dając im stu procent wsparcia i zaufania? A czy da się skutecznie prowadzić biznes, wierząc tylko w osiemdziesięciu procentach w swoje działania?
Jeśli o czymś, w życiu marzysz – sięgnij po to.
Książkę napisałem po to, aby słowa, które są tak ulotne podczas seminarium, mogły pozostać na dłużej i aby można było je przekazać dalej. To zasada `podaj dalej` (give away). Dlatego podaję. I Ciebie również proszę o to samo. Dziel się swoim życiem. Ono nie musi być niezwykłe. Wystarczy, że będzie Twoje. I jeszcze jedno. Zacznij korzystać z tego, co już masz. A na pewno masz sporo. Zacznij teraz. IKHAKIMA.

To książka, którą niektórzy czytają jednym tchem przez całą noc, a inni delektują się poszczególnymi rozdziałami. Sam zaliczam się do tej drugiej grupy 😉

Co będzie miarą twojego życia? – Clayton Christiansen 

Ta książka ma dla mnie wartość symboliczną. Otrzymałem ją od Prezesa mBanku Cezarego Stypułkowskiego jako nagrodę za zajęcie I miejsca w programie szkoleniowym BANRISK w 2013 r. No a jeżeli już Prezes coś rekomenduje, to musi to być dobre;) Rzeczywiście, tak było:)

Clayton Christensen to profesor Harvard Business School, twardo stąpający po ziemi, którego zwykle kojarzymy jako autora książek o strategiach biznesowych oraz innowacjach, a nie o tym, jak zmierzyć swoje życie. Bo niby jakie przemyślenia na ten temat może mieć facet do szpiku kości przesiąknięty biznesem? A jednak okazuje się, że bardzo ciekawe i wartościowe. To nie jest żadna motywacyjna książka, która ma nas „podkręcić”. Ta pozycja naprawdę daje dużo do myślenia.
Christensen zadał sobie pytanie: Jak to jest, że inteligentni ludzie, mający absolutnie wszystko, żeby osiągnąć sukces, kończą inaczej, niż sobie to wymarzyli? Większość marzy o zawodowym sukcesie i szczęśliwej rodzinie, a jednak w praktyce udaje się to nielicznym. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w środku. Tutaj przytoczę Ci tylko jedną myśl:

Twoja życiowa strategia jest tam, gdzie lokujesz swoje zasoby. Naszą strategią życiową nie jest to, o czym mówimy, nie jest nawet to, o czym myślimy. Ba! To nawet nie są nasze cele, które spisaliśmy sobie na kartce. Prawdziwą strategią, którą rzeczywiście realizujemy, jest ta strategia, w którą alokujemy swoje zasoby: czas, energię, koncentrację, itp.

A gdzie Ty tak naprawdę lokujesz swój czas i energię? Jeśli chcesz się przekonać, czy na pewno tam, gdzie powinieneś – ta książka bardzo Ci się przyda 🙂

 Jesteś marką – Joanna Malinowska – Parzydło 

“Jesteś marką” to książka, dopingująca do zastanowień i przemyśleń na temat swojego wizerunku w oczach innych osób. Reputację każdy ma. Jakąś. I to „jakąś” czyni różnicę. Autorka jest zdania, że każdy z nas jest marką. To twój najcenniejszy kapitał. Niestety tylko nieliczni świadomie nią zarządzają. To ludzie sukcesu, znani ze swoich pasji, dokonań, przyzwoitości i komunikacji opartej na szacunku. Każdego z nich kojarzymy z określonymi wartościami. Każdy z nich jest wiarygodnym autorytetem i realizuje własny pomysł na siebie. “Każdy świeci wyjątkowym światłem wartościowego wnętrza, bez konieczności kreowania się na kogoś, kim nie jest”.

Wbrew pozorom nie chodzi o to, czym się w życiu zajmujemy i jaki tytuł widnieje na naszej wizytówce. To może się zmieniać. Rzecz w tym, jak się komunikujemy i jakie pozostawiamy po sobie wrażenie.

Dążysz po trupach do celu? A może kroczysz przez życie we własnym tempie i okazujesz ludziom należną uwagę? Jakie wartości głosisz, a jakimi kierujesz się naprawdę? Jaki jest Twój wizerunek w oczach innych — jesteś postrzegany jako człowiek rzetelny i spójny czy jako wątpliwa, wystylizowana kopia Twojego idola? Budzisz zaufanie czy wywołujesz niepokój? Czego jesteś obietnicą?? Wreszcie: ilu jest w Twoim życiu ludzi gotowych wystawić Ci pozytywne rekomendacje? Możliwe, że Twoja samoocena jako „jaguara” biznesu rozmija się z krążącą o Tobie opinią „wybrakowanego trabanta”.
Innymi słowy: czy wiesz, jaką jesteś marką?

Książka pozwala wykorzystać najlepszą wiedzę na temat strategicznego zarządzania firmą, marketingiem i ludźmi do świadomego realizowania własnej strategii życia. Daje mnóstwo wskazówek i praktycznych ćwiczeń. Pozwala opracować konkretny plan aby móc zarządzać swoją reputacją i swoją marką równie skutecznie jak robią to osoby uznane autorytety w tej dziedzinie, np. przykład Richard Branson czy Martyna Wojciechowska.

Getting Things Done – czyli sztuka bezstresowej efektywności – David Allen

Dlaczego GTD znalazła się w moim zestawieniu? Książka ta porusza tematykę efektywnej pracy w dzisiejszym zabieganym świecie. Metodologia GTD, po dokładnym jej zrozumieniu i wdrożeniu w życie pozwala “ogarnąć chaos”, który otacza nas z każdej strony.  Kończą się problemy z wiecznym pośpiechem, ciągłym gaszeniem pożarów i odkładaniem spraw na później. Książka nie nadaje się do “czytania do poduszki”. Jest dość trudna w odbiorze, zawiera dużo wiedzy narzędziowej i mało “porywających” zwrotów akcji 😉

Wdrożenie zawartych w niej zasad zajęło mi około 2 tygodnie. Do bardziej produktywnej pracy, zgodnie z metodologią GTD, wykorzystuję aplikację NOZBE, którą opisuję ją krótko w tym miejscu. Wykorzystywanie wiedzy zawartej w tej książce i korzystanie z odpowiednich narzędzi pozwala oszczędzać najcenniejszy i nieodnawialny zasób współczesnego świata – CZAS.

FINANSE

Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki

To podstawowa lektura dla wszystkich, którzy myślą o wolności finansowej. Książka, pozwala spojrzeć na sprawy dotyczące z zarabianiem pieniędzy w zupełnie inny sposób. Jej autor – Robert Kiyosaki wychował się na Hawajach. Opisuje on historię ze swojego życia. Opowiada o swoim ojcu – urzędniku państwowym, któremu wydawało się, że ciężka etatowa praca zaprowadzi go do bogactwa. Przedstawia też ojca swojego najlepszego przyjaciela, który mozolnie budował własną firmę, by w końcu stać się jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach. Różnica mentalna w podejściu do pieniędzy obu ojców jest ogromna. Książka doskonale pokazuje też jak upośledzony jest obecny system edukacji, który nie przygotowuje dzieci i młodzieży do radzenia sobie z własnymi finansami. Jest to pierwsza z serii książek Roberta Kiyosakiego. Wiele osób wskazuje ją jako pierwszy impuls i podręcznik do zmiany swojego podejścia do zarabiania pieniędzy.

Kwadrant przepływu pieniędzy – Robert Kiyosaki

Kwadrant przepływu pieniędzy ujawnia, dlaczego niektórzy ludzie pracują mniej, zarabiają więcej, płacą mniejsze podatki i czują się lepiej zabezpieczeni finansowo niż inni. Wszystko, co trzeba wiedzieć, to: kiedy pracować i w którym być kwadrancie? A który kwadrant jest dla Ciebie najlepszy? Chciałbyś być pracownikiem, samozatrudnionym, właścicielem biznesu, czy inwestorem? Zastanawiałeś się kiedyś, co spowodowało, że jesteś w obecnym kwadrancie? Ta książka pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań:

Jaka jest różnica między pracownikiem, a właściciel biznesu?

Dlaczego niektórzy inwestorzy generują pieniądze, niewiele ryzykując, podczas gdy inni ledwo “wychodzą na zero”?

Dlaczego większość pracowników przemieszcza się z jednej pracy do drugiej, podczas gdy inni rezygnują z pracy na etacie, aby zbudować własny biznes?

Dlaczego w epoce przemysłowej większość rodziców chciała, aby ich dzieci skończyły dobrą szkołę i znalazły “pewne zatrudnienie”?

Obecnie żyjemy w epoce informacyjnej a metody i przekonania z minionej epoki już nie mają zastosowania. Ta książka pozwala to sobie uświadomić.

Inwestycyjny poradnik bogatego ojca – Robert Kiyosaki

Ta książka to coś więcej niż podręcznik na temat inwestowania z unikalnymi poradami i sekretnymi formułami. Jednym z celów, dla których powstał Inwestycyjny poradnik bogatego ojca, jest dostarczenie okazji do stworzenia innego punktu widzenia na temat inwestowania. Książka w sposób bardzo przystępny pokazuje:

Jakie są główne zasady inwestowania?

W jaki sposób kontrolować ryzyka, które wiąże się z każdą inwestycją?

Jakie 10 dziedzin biznesu trzeba opanować, żeby móc skutecznie inwestować?

Że każdy biznes składa się z tych samych elementów, które się ze sobą nieustannie przenikają.

W jaki zmienić swój przychód pensji w przychód pasywny?

Wiele, wiele innych niezwykle interesujących zagadnień dla osób zainteresowanych tą tematyką.

Cała książka ma ponad 400 stron, ale warto przeznaczyć czas na jej dokładne przeczytanie. Wszystkie wymienione książki z serii “Bogaty Ojciec” przeczytałem już ponad 10 lat temu. Polecam je każdemu, kto chce dokonać “mentalnego przełomu” w swoim życiu.

Finansowy Ninja – Michał Szafrański 

Książka Michała Szafrańskiego – Finansowy Ninja, powinna stać się lekturą obowiązkową w każdej szkole! Nie żartuję. To bardzo przystępnie napisany przewodnik po świecie finansów, który jednocześnie w sposób bardzo kompleksowy przybliża kluczowe zagadnienia finansowe. Dodatkowo jest bardzo mocno osadzony w realiach polskich. Michał zaczyna po kolei przybliżać czytelnikowi podstawowe zasady i reguły rządzące światem finansów.

Jak mądrze zarządzać pieniędzmi, aby nie popaść w tarapaty finansowe?

Mówi o roli nawyków, planowania i emocji w dziedzinie finansów osobistych.

Przedstawia konkretna narzędzia, które mogą nam na co dzień pomóc w “ogarnięciu” tematu finansów, takie jak: budżet domowy, kalkulatory finansowe.

Podkreśla rolę kluczowych decyzji finansowych w życiu, takich jak zakup mieszkania czy odkładanie pieniędzy na emeryturę.

Daje podpowiedzi w jaki sposób korzystać z produktów finansowych

Zabiera nas w podróż od tematyki zarabiania pieniędzy poprzez optymalizację podatkową aż do inwestowania.

Ta książka, to 540 stronicowa mapa finansów osobistych, z którą każdy powinien się zapoznać już w młodości. Dzięki temu późniejsze decyzje finansowe byłyby dużo bardziej trafne i świadome. Lektura warta każdej ceny!

Czy chcesz otrzymać dostęp do 30 profesjonalnych narzędzi finansowych?

Wśród nich między innymi checklisty dokumentów finansowych, przygotowane przeze mnie kalkulatory Excel oraz rekomendowane kalkulatory działające online!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych MailChimp ( more information )

Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

ePrzedsiębiorczość

4 godzinny tydzień pracy – Timothy Ferris 

Pamiętam, jak czytałem tą książkę będąc razem z moją żoną na wakacjach w Grecji 🙂 Był sierpień 2009 roku i byłem bardzo zaskoczony i zainspirowany tym czego się dowiadywałem z każdej kolejnej strony, z każdego kolejnego rozdziału. Minęło prawie 10 lat. Przez ten czas Tim Ferris kontynuował wdrażanie w życie strategii o których pisał. Automatyzacji życia, eliminacji zbędnych ilości informacji, korzystania z możliwości współczesnej technologii. Dzisiaj jest Aniołem Biznesu, pomagając małym firmą wypłynąć na “głębokie wody”, prowadzi najsłynniejszy na całym świecie podcast o biznesie i jest spełnionym człowiekiem. Na podsumowanie zacytuję tylko jedną rekomendację jego książki:

“Ta książka to kompas do nowego świata, Nie czekaj, aż cię awansują i dadzą ci podwyżkę. Jeżeli chcesz uwolnić się od wyścigu szczurów, podróżować po świecie, zarabiać wielokrotnie więcej bez wypruwania sobie żył lub po prostu korzystać z życia przy mniejszym obciążeniu pracą, to przeczytaj tę książkę i zacznij działać”.

Zaufanie czyli waluta przyszłości – Michał Szafrański

To wyjątkowo osobista książka Michała Szafrańskiego. Opisuje drogę, jaką pokonał od momentu podjęcia decyzji o założeniu bloga jakoszczedzacpieniadze.pl aż do 7 milionów przychodu z blogowania. A decyzja ta nie była łatwa… Dobrze zarabiał jako dyrektor w branży IT. Po poważnym wypadku zdecydował się jednak po kilku latach rzucić bezpieczny etat. Zaryzykował i wygrał zakład z samym sobą, że będzie mógł się utrzymać z pisania bloga. Po sześciu latach ma 250 tysięcy czytelników miesięcznie, 7 milionów złotych przychodu i doskonale zna przepis na sukces. Dzieli się nim w swojej książce. Michał mówi o swojej książce tak:

“To manifest budowania biznesu opartego na zaufaniu, otwartości, szczerości i transparentności – z licznymi dowodami na to, że dobro powraca. W książce przedstawiam krok po kroku cały mój proces decyzyjny, zmieniające się cele, wnioski i konkretne efekty – także finansowe. Otwarcie przyznaję się do błędów i omawiam powody porzucenia niektórych projektów. To rzetelna analiza nie tylko moich sukcesów, ale również porażek. Pokazuję też na przykładach, jak wielka jest siła dobrych relacji z innymi i że małe dobre uczynki potrafią wywołać lawinę korzystnych skutków ubocznych”.
Michał Szafrański

Biblia eBiznesu 2 – Maciej Dutko 

Najkrótsza recenzja tej książki to “Cała wiedza o e-biznesie w jednym miejscu!” Inicjatorem powstania tej książki był Maciej Dutko – przedsiębiorca, szkoleniowiec, audytor. Głowił się on, jak zebrać możliwie cenną i praktyczną wiedzę e-biznesową, która pomoże szybko i sprawnie zwiększyć zyski przy minimalnym nakładzie czasu i pieniędzy. W końcu zaprosił do wspólnego projektu – napisania książki o e-biznesie ponad 60-ciu specjalistów i ekspertów z całej branży.

Powstała książka, której sam spis treści zajmuje ponad 15 stron, a cała jej treść mieści się na prawie 800-set.  To “twarda” wiedza e-biznesowa. Dla osób zainteresowanych tematyką e-biznesu to lektura absolutnie obowiązkowa.

Nieruchomości

Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości – Sławek Muturi, Robert Zduńczyk 

Ta książka to przystępnie napisany przewodnik, dotyczący budowania wolności finansowej, czyli stanu, w którym nie musisz więcej pracować zarobkowo. To twoje inwestycje będą pracowały na Ciebie i przynosiły Ci co miesiąc wystarczająco gotówki, aby pokrywać Twój normalny poziom comiesięcznych wydatków. Co ci pomoże osiągnąć twój cel, to jasna wizja, determinacja, konsekwencja, systematyczność i otwarta głowa.

Ta książka jest praktyczna i osadzona w polskich realiach. Jest napisana prostym, zrozumiałym językiem, odwołuje się do sprawdzonych na świecie rozwiązań i “odtajemnicza” inwestowanie w nieruchomości. Jeżeli potrzebujesz inspiracji do działania, chcesz poznać tematykę inwestowania w nieruchomości na wynajem, to ta książka jest dla Ciebie! Polecam.

Zarządzanie najmem – Poradnik dla właścicielek mieszkań na wynajem –Sławek Muturi  

“Zarządzanie najmem” jest książką, która rozwija tematykę inwestowania w nieruchomości na wynajem, ale idzie o krok dalej. Przedstawia sprawdzone, poparte wieloletnim doświadczeniem autora, podejście do całego procesu najmu mieszkania. Pokazuje krok po kroku, co i jak należy zrobić, aby odnosić zamierzone korzyści z tytułu najmu nieruchomości oraz nie przysporzyć sobie problemów z najmem i najemcami nieruchomości.

Wszystkim właścicielom chodzi o to, aby osoba, która ma zamieszkać w ich mieszkaniu czy domu dbała o nie, płaciła na czas, traktowała sąsiadów z respektem i nie absorbowała nadmiernie czasu. Marzą o idealnym najemcy. Zamiast marzyć powinni weryfikować potencjalnych najemców a ta książką wskaże Ci w jaki sposób to robić.

Poradnik dla najemczyń i najemców (Pomysł do wynajęcia) – praca zbiorowa pod redakcją Sławka Muturi

„Pomysł do wynajęcia” – to książka, w której znajdziesz ponad 100 pytań i odpowiedzi na chyba wszystkie sprawy dotyczące najmu mieszkania. Przedstawia dwa punkty widzenia, zarówno od strony wynajmującego, jak i samego najemcy. To praca zbiorowa ponad 30-tu autorów, właścicieli od 0 do kilkudziesięciu mieszkań na wynajem z całej Polski, którzy dzielą się swoim praktycznym doświadczeniem.

Książka w sposób merytoryczny i konkretny rozprawia się z najczęstszymi mitami i nieprawdziwymi przekonaniami, dotyczącymi najmu nieruchomości. Jeżeli uważasz, że wynajmowanie własnego mieszkania jest dla Ciebie zbyt czasochłonny i ryzykowny, to koniecznie przeczytaj tą książkę.

Jak inwestować w nieruchomości – Cen Mc Elroy

“ABC. Jak inwestować w nieruchomości” – to lektura obowiązkowa dla początkujących i bardziej doświadczonych inwestorów w nieruchomości. To kompletny przewodnik, z którego dowiesz się:

  • jak znajdować nieruchomości mające potencjał znacznego zysku?
  • jak oszacować ich wartość?
  • w jaki sposób przeprowadzać negocjacje transakcji kupna-sprzedaży, opierając się na konkretnych liczbach?
  • nauczysz się też dostrzegać zyski ukryte w nieruchomościach

Książka podkreśla bardzo ważną rzecz: “biznes i inwestowanie to gry zespołowe”. Dowiesz się, jakiego rodzaju ludzi szukać do swojego zespołu i jakie pytania im zadawać? Dzięki temu oszczędzisz swój czas i wartościowe transakcje nie przejdą Ci koła nosa. Rola współpracy zespołowej w procesie inwestowania w nieruchomości okazuje się więc kluczowa. 

Czy chcesz otrzymać dostęp do 30 profesjonalnych narzędzi finansowych?

Wśród nich między innymi checklisty dokumentów finansowych, przygotowane przeze mnie kalkulatory Excel oraz rekomendowane kalkulatory działające online!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych MailChimp ( more information )

Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.