Poniżej znajdziesz bezpłatny zestaw narzędzi i kalkulatorów finansowych

To jest mój prezent dla Ciebie 🙂 Jeżeli zdecydujesz się użyć tego “uzbrojenia finansowego”, to z pewnością pomoże Ci ono podejmować trafniejsze i bardziej korzystne decyzje finansowe.

Przygotowałem dla Ciebie całkiem sporo narzędzi. Niektóre z nich to opracowane przez mnie kalkulatory finansowe w Excelu i Checklisty.

Podaję również linki do kalkulatorów działających on-line, które zebrałem dla Ciebie z sieci w jedno miejsce.

Poniżej możesz się zapoznać z ogólnym opisem udostępnianych i polecanych przez mnie narzędzi (z wyjątkiem rankingów produktów bankowych). Zestaw ten planuję też na bieżąco aktualizować i powiększać.


Rankingi produktów bankowych

Informacje o metodologii działania w/w rankingów udostępnię na stronach bloga do 10 kwietnia 2019 r. Pojawią się również opis grup produktów, których dotyczą wskazane rankingi (konta, lokaty, kredyty, promocje)


W jaki sposób możesz z skorzystać z poniższych narzędzi?

Dostęp do bezpłatnego zestawu wszystkich narzędzi otrzymasz na stronie potwierdzającej Twoją udaną rejestracje na mój newsletter.

Wszystkie materiały które udostępniam w tym miejscu są bowiem dostępne wyłącznie dla subskrybentów mojego newslettera. 

Jeżeli chcesz stać się jednym z nich to zapraszam:

ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ!!!

Skorzystaj z mojej bazy praktycznych kalkulatorów finansowych i pozostałych narzędzi, które polecam a pomogą Ci one zadbać o Twoje finanse.

Jako subskrybent newslettera będziesz miał/miała również dostęp do różnego rodzaju ofert specjalnych, które udostępniam wyłącznie dla Tego grona Moich Czytelników. 

Wśród udostępnianych poniżej narzędzi znajdziesz:

Checklisty:

1. Dokumenty najczęściej wymagane do kredytu hipotecznego z rynku wtórnego,

2. Dokumenty najczęściej wymagane do kredytu hipotecznego z rynku pierwotnego,

3. Najczęściej wymagane dokumenty dochodowe do kredytu hipotecznego,

4. O czym pamiętać biorąc leasing – checklista leasingowa.

Wymienione checklisty pomogą Ci:

 • Dowiedzieć się jakie dokumenty przygotować, starając się o kredyt hipoteczny w banku na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego (wszystkich wymienionych dokumentów jest ponad 82!),
 • Skompletować dokumenty finansowe podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny w dowolnym banku na rynku,
 • Ustalić z jakiego tytułu dochody możesz udokumentować do obliczania zdolności kredytowej, kiedy wnioskujesz o kredyt hipoteczny (wymieniam 17 różnych źródeł dochodu i ponad 50 dokumentów!)
 • Sprawdzić na co zwracać uwagę decydując się na leasing (wymieniam 14 różnych elementów)

Kalkulatory Excel:

1. Cash flow – kredyt,

2. Nadpłaty kredytu,

3. Kalkulator modernizacji nieruchomości,

4. Harmonogram spłat kredytu.

Kalkulatory te:

 • Obliczą w jaki sposób zmienia się wartość Twojej nieruchomości i majątku własnego po odliczeniu spłat rat kredytu,
 • Pokażą w jaki sposób nadpłacanie rat kredytu (jednorazowo lub systematycznie) wpłynie na całkowity koszt Twojego kredytu,
 • Pomogą Ci obliczyć koszty modernizacji nieruchomości (remontu, przebudowy),
 • Dowiesz się jak wykonana modernizacja nieruchomości może wpływać na wysokość czynszu, w jakim czasie zwrócą się poniesione nakłady i jak to wpłynie na wartość Twojej nieruchomości,
 • Będziesz w stanie wyliczyć harmonogram spłat swojego kredytu w ratach równych, malejących i w walucie obcej.

Kalkulator finansowy HP 10 II B

Bardzo Ci polecam Kalkulator HP 10 II B. Pozwoli Ci on na rozwiązywanie wielu zagadnień finansowych i biznesowych, takich jak np.:

 • Wartość pieniędzy w czasie (TVM) – pożyczki, oszczędności, dzierżawy, amortyzacja,
 • Konwersja odsetek – stopa nominalna i efektywna,
 • Cash Flow – wartość bieżąca netto i wewnętrzna stopa zysku,
 • Procenty biznesowe – podwyżka, marża,
 • Statystyka – średnia, odchylenie standardowe, współczynnik korelacji, regresja liniowa i inne.

Aplikacja do zarządzania własnym budżetem

Polecam Ci również skorzystanie z programu – aplikacji, w której będziesz mógł/mogła zaplanować swój budżet a następnie monitorować jego realizację.

Aplikacja dostępna jest na różne urządzenia w tym na smartfony, co pozwala łatwo i wygodnie z niej korzystać. Jest jednak dostępna tylko w języku angielskim i jest bezpłatna na okres 34 dni.

Kalkulatory finansowe on-line

Rekomenduję Ci również skorzystanie z poniżej wymienionych kalkulatorów działających on-line. Wybrałem ich dla Ciebie całkiem sporo, bo aż 20!

Inwestycje – kapitał końcowy

Policzysz, ile pieniędzy będziesz miał po 5, 10, 20 latach, dokonując inwestycji jednorazowej lub comiesięcznej określonej kwoty przy określonej stopie zwrotu (3, 4, 5%).

Inwestycje_kapitał_końcowy

Regularne oszczędzanie

Obliczysz, ile miesięcznie powinieneś oszczędzać, przy określonej stopie zwrotu (3, 4, 5%), żeby zrealizować swój zaplanowany cel.

Regularne_oszczędzanie

Kalkulator kredytowy

Kwota kredytu, miesięczna rata, oprocentowanie, okres kredytowania. Będziesz w stanie wyliczyć dowolną wymienioną wcześniej zmienną np. zobaczysz jaką zapłacisz kwotę odsetek od określonej kwoty kredytu na określony czas przy danym oprocentowaniu i wysokości miesięcznej raty.

Kalkulator_kredytowy

Zmiana stopy procentowej

Narzędzie pokaże Ci, w jaki sposób zmieni się wysokość Twojej raty kredytowej, jeżeli zmieni się oprocentowanie kredytu (na które wpływa stopa procentowa).

Kalkulator_zmiany_stopy_procentowej

Kalkulator walutowy

Przeliczy dla Ciebie dowolną kwotę w polskich złotych na jedną z 35-ciu walut, według aktualnego kursu Europejskiego Banku Centralnego z aktualnego dnia.

Kalkulator_walutowy

Opłacalność inwestycji w nieruchomość

Tym kalkulatorem obliczysz roczną stopę zwrotu z inwestycji w nieruchomość kupioną za gotówkę lub na kredyt. To wszystko z uwzględnieniem %-owej wartości rocznych pustostanów, kosztu kredytu i rocznych wydatków eksploatacyjnych.

Opłacalność_inwestycji_w_nieruchomość

Rentowność najmu

Sprawdzisz jaka jest rentowność wynajmu (stopa kapitalizacji) w skali roku oraz po jakim czasie zwróci Ci się cena zakupu nieruchomości.

Rentowność_wynajmu

Porównanie zakup z wynajem nieruchomości

Porównasz koszty najmu z zakupem nieruchomości z uwzględnieniem szacowanego rocznego wzrostu wartości nieruchomości i czynszu oraz kosztu kredytu hipotecznego.

Wartość pieniądza w czasie

Obliczysz, ile będzie warta określona kwota pieniędzy w przyszłych okresach np. za 5, 10, 15 lat. Sprawdzisz też jaka jest bieżąca wartość środków, które otrzymasz w przyszłości.

Wartość bieżąca netto

Tym kalkulatorem obliczysz różnicę pomiędzy zdyskontowanymi (wartościami bieżącymi danej kwoty) przepływami pieniężnymi a nakładami początkowymi w daną inwestycję.

Wewnętrzna stopa zwrotu

Dowiesz się czy przy określonym koszcie kapitału planowana inwestycja jest opłacalna i na ile jest opłacalna.

Średni ważony koszt kapitału

Obliczysz wskaźnik finansowy, informujący o przeciętnym koszcie względnym kapitału zaangażowanego w finansowanie inwestycji przez przedsiębiorstwo. Udział poszczególnych składników kapitału (zysk, kredyt, obligacje) w finansowaniu inwestycji może być bowiem różny.

Próg rentowności

Sprawdzisz jakie przychody ze sprzedaży pokrywają koszty stałe i koszty zmienne przedsiębiorstwa.

Zwrot z inwestycji

Będziesz w stanie obliczyć stopę zwrotu z nakładów poniesionych na realizację danej inwestycji (zysk netto/kapitał).

Przepływ pieniądza

Tym kalkulatorem sprawdzisz miesięczne przepływy finansowe netto z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej firmy.

Rentowność obligacji

Obliczysz stopę zwrotu z kapitału zainwestowanego w obligację.

Wskaźnik cena/zysk akcji

Za pomocą kalkulatora obliczysz wskaźnik oceny atrakcyjności akcji giełdowych. Poznasz go dzieląc cenę rynkową jednej akcji przez zysk netto przypadający na jedną akcję.

Zwrot z kapitału

Kalkulator prezentuje jak wiele zysku udało się wygospodarować spółce z wniesionych kapitałów własnych.

Kalkulator VAT

Za jego pomocą wyliczysz jaka jest cena danego towaru z uwzględnieniem podatku VAT (różne stawki) w Polsce i kilkudziesięciu innych krajach.  Znając cenę z VAT obliczysz też kwotę netto.

Kalkulator Leasingowy

Obliczysz wysokość miesięcznej raty leasingu, jego koszt, odliczenia VAT, PIT i sumę oszczędności podatkowych w każdym miesiącu trwania umowy leasingowej.

Jeżeli narzędzia, które udostępniam i rekomenduję na tej stronie okazały się dla Ciebie przydatne i zdecydowałeś się z nich skorzystać to podziel się proszę adresem tego bloga z innymi. Poleć stronę www.jakfinansowac.pl swoim znajomym, udostępnij na Facebooku czy w innych mediach społecznościowych.

Dokładam wszelkich starań, żeby wiedza, którą udostępniam dla Ciebie i innych była przydatna i wartościowa. Pomóż mi dotrzeć do osób, którym moje narzędzia i artykuły mogą się przydać.