Poszukując odpowiedniego kredytu bankowego, dla siebie czy swojej firmy, bardzo często zadajemy sobie pytanie, czy robić to samodzielnie, czy skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika kredytowego.

No właśnie, a co to znaczy profesjonalnego? Czyli jakiego? W jaki sposób tacy profesjonalni pośrednicy działają i gdzie ich szukać? Czy ich usługi są rzeczywiście darmowe, a jeżeli nie to, ile kosztują? 

Na te i wiele podobnych pytań będę szukał odpowiedzi w tym artykule. Dowiesz się z niego między innymi:

 1. Czy warto współpracować z profesjonalnym pośrednikiem kredytowym? Jeżeli tak, to dlaczego?
 2. W czym dokładnie pośrednik kredytowy może Ci pomóc? Jakie czynności należą do jej obowiązków?
 3. Co możesz zyskać, decydując się na długofalową współpracę, a nie tylko na przeprowadzenie jednej transakcji?
 4. W jaki sposób znaleźć profesjonalnego pośrednika kredytowego i na co zwracać uwagę – 20 praktycznych podpowiedzi.
 5. Co jeszcze warto ustalić przed rozpoczęciem współpracy z pośrednikiem?
 6. Ile kosztują usługi pośrednika kredytowego?

Artykuł, który właśnie czytasz, powstał na bazie moich osobistych obserwacji i praktyki. Mam za sobą ponad 15-to letnie doświadczenie we współpracy z ponad 250-cioma pośrednikami kredytowymi. Odkryłem pewne powtarzalne reguły i wzorce działania oraz zestaw cech, które odróżniają prawdziwych profesjonalistów od tych, którzy jeszcze nie mogą tak o sobie powiedzieć.

Współpracowałem z osobami z każdego tzw. sieciowego pośrednictwa kredytowego, działającego na rynku, ale również z pośrednikami niepowiązanymi z żadną większą firmą, działającymi niezależnie. To, co obserwuję na przestrzeni lat wśród jednych i drugich to fakt, że osobami, które najlepiej potrafią ocenić poziom świadczonych usług, pozostają niezmiennie Klienci.

To oni decydują czy wracają do swojego pośrednika kredytowego, żeby sfinalizować kolejną transakcję czy jednak nie. Spośród wszystkich czynników, które wymieniam w tym artykule zadowolony Klient, który powraca, pozostaje niezmiennie najważniejszym kryterium oceny, świadczącym o profesjonalizmie pośrednika.

W tym wpisie chciałbym podzielić się moją subiektywną listą wskazówek i podpowiedzi, w jaki sposób znaleźć dla siebie odpowiedniego pośrednika kredytowego? Na co też zwracać uwagę podczas współpracy i przede wszystkim, jak panować nad jej przebiegiem?

Zależy mi na tym, aby opisywane podpowiedzi nie były traktowane jako absolutny “must- have” czy checklista, którą trzeba zrobić przed rozpoczęciem współpracy. Niech będą raczej pewnego rodzaju sygnałami, na które warto zwracać uwagę, bo dzięki temu współpraca może przebiegać w zdecydowanie bardziej harmonijny i efektywny sposób. 

Zacznijmy jednak od dlaczego? 🙂 

Czy warto współpracować z profesjonalnym pośrednikiem kredytowym? Jeżeli tak, to dlaczego?

Osobiście jestem zwolennikiem pracy zespołowej. Dzięki niej można osiągnąć zdecydowanie więcej, niż pracując w pojedynkę. Nie dotyczy to tylko pośredników kredytowych, ale współpracy ze specjalistami z każdej dziedziny.

Przykładowo, rzeczoznawca, księgowy czy doradca podatkowy, posiadają taką wiedzę i doświadczenie, do której sam dochodziłbym latami. Najzwyczajniej w świecie bardziej mi się “opłaca” (chociaż nie lubię tego słowa;) skorzystać z ich kompetencji i im za to zapłacić, niż robić wszystko samodzielnie.

pośrednik kredytowy i praca zespołowa

Tak samo podchodzę do współpracy z pośrednikiem kredytowym. Chcę tylko podkreślić jedną rzecz. Podstawową kwestią jest ustalenie ze sobą szczegółowych zasady współpracy na samym początku, a następnie konsekwentnie się ich trzymanie!

W czym dokładnie pośrednik kredytowy może Ci pomóc? Jakie czynności należą do jego obowiązków?

To w czym pośrednik kredytowy będzie w stanie Ci pomóc zależy głównie od rodzaju kredytu bankowego o jaki się starasz. Trochę inne zadania będzie miała osoba, która pomaga Ci uzyskać mało skomplikowany kredyt gotówkowy, a inaczej będzie wyglądała wasza współpraca w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny czy kredyt inwestycyjny dla firmy.

Spoglądając na działania pośrednika kredytowego z szerszej perspektywy, w tych bardziej złożonych transakcjach, będzie on w stanie pomóc Ci w wielu rzeczach. Jego doświadczenie i kompetencje pozwolą Ci zaoszczędzić wiele czasu, nerwów i ustrzec się przed popełnieniem różnych błędów.

Dobry pośrednik kredytowy może Ci pomóc min w:

 1. Dobraniu odpowiedniego rodzaju kredytu do Twojej aktualnej sytuacji finansowej (kredytu odnawialnego, hipotecznego a może inwestycyjnego),
 2. Sprawdzeniu aktualnych wymagań konkretnych banków pod kątem zdolności kredytowej czy proponowanego rodzaju zabezpieczenia transakcji,
 3. Porówna te wymagania z Twoimi aktualnymi możliwościami,
 4. Pomoże Ci złożyć wnioski kredytowe w wybranych bankach lub zrobi to w Twoim imieniu,
 5. Pomoże Ci nawiązać kontakt z firmami, które przygotują dla Ciebie biznesplan, zgodny z wymaganiami banków i będzie w stałym kontakcie z księgową (jeżeli wnioskodawca prowadzi firmę),
 6. Skonsultuje z Tobą treść zapisów umowy przedwstępnej w przypadku zakupu nieruchomości,
 7. Przeprowadzi wstępne negocjacje z bankami, wiedząc, w jaki sposób się poruszać w tym obszarze i na co zwracać uwagę,
 8. Szczegółowo przeanalizuje razem z Tobą umowę kredytową danego banku,
 9. Pomoże Ci na etapie podpisania umowy kredytowej i uruchomienia kredytu,
 10. Będzie Ci asystował w różnych czynnościach, które będziesz miał obowiązek lub będziesz chciał zrealizować już po uruchomieniu kredytu.

Co możemy zyskać, decydując się na długofalową współpracę, a nie tylko na przeprowadzenie jednej transakcji?

Jeżeli Twoja współpraca z pośrednikiem kredytowym przetrwa próbę pierwszej transakcji 😉 i będziesz zadowolonym Klientem, to prawdopodobnie będziesz chciał dalej współpracować.

Tego Ci życzę! 🙂

Szukanie kolejnych i kolejnych pośredników kredytowych, a następnie sprawdzanie ich “w boju” zajmuje dużo czasu i może powodować ryzyko, że coś pójdzie nie tak.…

Utrzymywanie stałego kontaktu z osobą, która się już sprawdziła, powoduje wiele korzyści. Partnerska współpraca da Ci to, że będziesz na bieżąco z wieloma sprawami finansowymi.

Jeżeli np. okaże się, że inny bank ma na tyle atrakcyjną ofertę, że opłaca się przenieść do niego posiadany kredyt, to będziesz o tym wiedział od swojego pośrednika.

Będzie Cię informował na bieżąco, co, kiedy warto sfinansować i w jakim banku? Jeżeli posiadasz firmę, będziecie mogli konsultować między sobą różne pomysły na dalszy rozwój Twojego biznesu.

Może być dla Ciebie pewnego rodzaju punktem kontaktowym z innymi osobami działającymi na rynku: z prawnikiem, rzeczoznawcą, doradcą podatkowym.

Jedna nadrzędna zasada, którą osobiście się kieruję w wyborze pośrednika kredytowego, jest następująca: “pracuję zawsze z konkretnym człowiekiem, a nie z firmą”.

To może brzmieć w sposób dość oczywisty, ale jednak wolę to jeszcze raz podkreślić: pracuję z konkretnym człowiekiem.

Dokładnie tak samo jest we współpracy między firmami. To zawsze konkretny człowiek z firmy A współpracuje z konkretnym człowiekiem z firmy B.

Ich wzajemne relacje i poziom zaufania mają bezpośredni wpływ na rezultaty ich pracy. Trzymanie się tej zasady pozwala uniknąć wielu nieporozumień i rozmycia odpowiedzialności za wykonanie powierzonego zadania.

W jaki sposób znaleźć profesjonalnego pośrednika kredytowego i na co zwracać uwagę – 20 praktycznych podpowiedzi

Poniższy zestaw czynników (podpowiedzi), na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnego pośrednika kredytowego, jest bardzo subiektywny.

Powstał on w wyniku moich doświadczeń we współpracy z kilkuset pośrednikami kredytowymi na przestrzeni 15-tu lat. To mój punkt widzenia. Nie oczekuję, że każdy ma się z nim zgadzać jednak staram się pokazać, z jakiego powodu warto się nad pewnymi kwestiami dobrze zastanowić.

Pamiętaj, że Twój pośrednik kredytowy to osoba, która będzie miała realny wpływ na to, czy pozostawisz w jakimś banku, czy innej instytucji finansowej kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych w postaci kosztów od zaciąganego kredytu!

A teraz od ogółu do szczegółu 🙂

Wszystkie kryteria wyboru profesjonalnego pośrednika kredytowego podzieliłem na cztery obszary, które wzajemnie się przenikają. Są to:

 • Doświadczenie
 • Wiedza
 • Umiejętności
 • Nastawienie

1. Doświadczenie w wykonywanej pracy

To jest w mojej opinii czynnik kluczowy. Pracuj przede wszystkim z osobami, które mają spore doświadczenie i “jadły chleb z niejednego pieca”. Docieraj do takich osób z polecenia swoich znajomych, przyjaciół. Wtedy masz realne szanse na to, żeby sprawdzić, czy deklaracje wybranego pośrednika kredytowego nie rozmijają się z rzeczywistością.

2. Referencje od poprzednich Klientów

Jeżeli nie możesz znaleźć żadnego pośrednika z polecania, to przyjdzie Ci znaleźć go na własną rękę. Wtedy pamiętaj zawsze, żeby pytać o referencje od poprzednich Klientów. Osoba, która sumiennie wykonuje swoją pracę, nie będzie miała żadnych oporów przed tym, żeby takie referencje Ci przedstawić.

Pośrednicy, są świadomi wagi opinii zadowolonych Klientów i proszą ich często o pisemne referencje po zakończeniu procesu kredytowego. Możesz je zapewne otrzymać do wglądu.

3. Zweryfikuj referencje

Podczas spotkania z pośrednikiem poproś go wprost, żeby w Twojej obecności zadzwonił do kilku Klientów, których obsługiwał. Obserwuj jego reakcję. Jeżeli nie będzie miał nic przeciwko temu, wykona kilka telefonów.

Będziesz mógł porozmawiać w jego obecności z zadowolonym Klientem i wypytać go o szczegóły współpracy. To będzie również sygnał dla pośrednika, że swoje sprawy finansowe traktujesz poważnie i nie zlecisz ich załatwiania osobom, co do których nie nabędziesz zaufania.

4. Ile kredytów zorganizował pośrednik?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Cię poznać, jakie duże doświadczenie praktyczne ma wybrany pośrednik na przykładzie konkretnych liczb. Jeżeli szukasz dla siebie kredytu hipotecznego, to byłoby dobrze, gdybyś znalazł pośrednika, który zrealizował już ponad 100 podobnych transakcji. To odpowiednia ilość, żeby nabrać wystarczającej wiedzy i praktycznego doświadczenia.

Odpowiedź na to pytanie będzie trudna do sprawdzenia. Poznasz jednak ich deklaratywną ilość, a to pozwoli Ci się chociaż w przybliżeniu zorientować jakie doświadczenie ma za sobą twój rozmówca.

5. W czym dany pośrednik się specjalizuje?

Trudno jest oczekiwać, że pośrednik kredytowy zrealizuje świetnie każdego rodzaju transakcję kredytową. Kredyty konsumpcyjne (gotówkowe, odnawialne, karty kredytowe) wymagają innego rodzaju wiedzy i kompetencji niżeli bardziej złożone produkty, jakimi są kredyty hipoteczne czy inwestycyjne na firm. Znajdź więc specjalistę od konkretnego rodzaju kredytu, który Cię interesuje.

6. Zapytaj, czy pośrednik sam posiada kredyt/kredyty?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci stwierdzić, czy masz do czynienia z osobą tylko sprzedającą Klientom produkty kredytowe, np. kredyt hipoteczny, czy z osobą, która sama korzysta z tego typu rozwiązań.

Nie twierdzę, że każdy pośrednik kredytowy ma nagle zacząć korzystać z każdego rodzaju kredytu, który oferuje 🙂 Jednak bycie również w roli Klienta bardzo rozszerza spojrzenie na oferowane rozwiązania.

7. Zapytaj, czy praca, którą wykonuje pośrednik to jego podstawowe zajęcie?

Jest to niezmiernie ważna sprawa. Zdarzają się pośrednicy, którzy traktują swoją pracę jako dodatkowe zajęcie. Chcą dodatkowo dorobić, ale nie angażują się na 100% w to, co robią.

W takiej sytuacji bardzo łatwo jest o jakiekolwiek wytłumaczenie, dlaczego coś nie zostało zrobione albo nie było wystarczająco dużo czasu, żeby transakcję przeprowadzić prawidłowo. Uważaj na takie osoby. Zwłaszcza jeśli mają zajmować się twoim kredytem hipotecznym lub firmowym.

9. Czy pośrednik współpracuje z wszystkimi bankami obecnymi na rynku?

Dowiedz się z iloma i jakimi instytucjami finansowymi pośrednik współpracuje. Jeżeli są to tylko największe lub najbardziej znane instytucje, to może oznaczać, że nie przedstawi Ci pełnej oferty produktowej.

Może się też tak zdarzyć, że pośrednik ma swoje “ulubione” banki, w których nawiązał dobre relacje z pracownikami i to właśnie do nich będzie kierował wnioski kredytowe swoich Klientów.

10. Znajomość zasad negocjacji warunków kredytowych

Dobry pośrednik kredytowy doskonale się orientuje “na co można sobie pozwolić” w jakim banku. Czy można negocjować warunki prowizji od uruchomienia kredytu, marżę kredytową czy konieczność posiadania produktów dodatkowych do kredytu?

Wie również, jakie są możliwości decyzyjne w danym banku i czy negocjacje cenowe da się prowadzić z doradcą w placówce, z Dyrektorem Oddziału a może wyłącznie z jednostkami centralnymi?

11. Bycie na bieżąco w aktualnych ofertach bankowych

Zweryfikuj, czy pośrednik kredytowy jest na bieżąco z aktualnymi ofertami bankowymi. Wybierz się w tym celu do 2-3 oddziałów różnych banków i zapytaj o aktualną ofertę.

Profesjonalny pośrednik powinien udzielić Ci takich samych odpowiedzi. Jeżeli zrobi to dla losowo wybranych przez Ciebie banków, to prawdopodobnie zna również oferty konkurencji.

Pośrednik powinien mieć dostęp do aktualnej bazy wiedzy ofert kredytowych z całego rynku i umieć sprawnie z niej korzystać.

12. Czy pośrednik kredytowy potrafi Ci wyjaśnić, jak przebiega cały proces przyznawania kredytu?

Dla osoby, która zaciąga kredyt hipoteczny czy firmowy po raz pierwszy, cały proces udzielania tego kredytu może lekko przestraszyć. Dobrze jest wiedzieć, czego można się spodziewać i z jakimi niespodziankami należy się liczyć po drodze.

Przede wszystkim jednak, jaki czas należy sobie realnie zaplanować na przejście całej procedury kredytowej? Jeżeli ten czas miałby się wydłużyć to z jakiego powodu?

Profesjonalnie działające pośrednik kredytowy ma “swój standard obsługi Klienta”. Często informuje o sposobach swojego działania na swojej stronie internetowej lub podczas pierwszego spotkania z Klientem. Dowiesz się od niego, jakie są kolejne kroki na drodze do uzyskania kredytu i ile czasu to zajmuje?

13. Tłumaczenie zasad otrzymania kredytu

Wytłumaczenie zasad otrzymania kredytu jest bardzo istotną sprawą. Dość często Klienci pytają pośrednika wprost “czy otrzymam dany kredyt?”.  Z punktu widzenia Klienta to najnormalniejsze w świecie pytanie. Problem polega na tym, że niektórzy pośrednicy, ulegając presji Klienta, odpowiadają na nie twierdząco…

Zamiast wyjaśnić, jakie są zasady otrzymania danego rodzaju kredytu, “brną” ze swoją odpowiedzią w ślepą uliczkę, nie znając jeszcze dokładnej sytuacji Klienta.

Jeżeli więc zobaczysz, że pośrednikowi “za bardzo zależy” na tym, żebyś rozpoczął z nim współpracę, to warto się zastanowić, z jakiego powodu tak się dzieje?

14. Jak pośrednik odpowiada na twoje pytania?

Dobry specjalista powinien odpowiadać na Twoje pytania w sposób dla Ciebie zrozumiały. Nie używać żargonu branżowego, nie uciekać się do dygresji czy wątków pobocznych.

Powinien to również robić w sposób umiejętny, żeby nie dać Ci odczuć, że zawracasz mu głowę oczywistościami.

13. Dociekliwość i skrupulatność.

Podczas analizowania Twojej sytuacji finansowej pośrednik kredytowy powinien wykazać się dużą dociekliwością w wypytywaniu o najrozmaitsze szczegóły. Dobrze przeprowadzona i wyczerpująca analiza Twoich potrzeb kredytowych to podstawa do kolejnych etapów rozmowy – przedstawienia proponowanych rozwiązań kredytowych.

Pytania w stylu “proszę powiedzieć mniej więcej” czego Pan/Pani potrzebuje, powinno być dla Ciebie co najmniej zastanawiające. 

Skrupulatność pośrednika i to, w jaki sposób pracuje z dokumentami, możesz sprawdzić już na etapie komunikacji mailowej, do czego Cię bardzo zachęcam. Kolejną taką możliwość będziesz miał dopiero w momencie, kiedy pośrednik będzie już kompletował Twój wniosek kredytowy.

Niedokładność czy brak staranności w przygotowaniu kompletu dokumentów da o sobie znać na późniejszym etapie. Bank może wtedy wstrzymać wniosek kredytowy i poprosić o złożenie dodatkowych dokumentów czy uzupełnień.

14. Komunikatywność pośrednika

To według mnie kluczowy czynnik! Jeżeli nie ma odpowiedniej komunikacji z pośrednikiem jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego, to nie łudź się, że później będzie inaczej. Nie, nie będzie.  

Sprawdź więc, jak wygląda komunikowanie się z nim na samym początku. Czy odbiera od Ciebie telefon? Jeżeli nie odbiera, to czy oddzwania? Czy odpisuje na twoje wiadomości SMS-we, mailowe, po jakim czasie to robi?

Zwracaj uwagę na to, czy dobrze Ci się rozmawia z pośrednikiem. Czy jest rzeczowy, konkretny, nie owija w bawełnę? Czy dotrzymuje słowa i terminu, na jaki się umówiliście na spotkanie, telefon czy odpowiedź mailową.  

Odbierz dostęp do 30 kalkulatorów i checklist

Oblicz ratę kredytu, wzrost wartości Twojej nieruchomości i wiele, wiele więcej!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych GetResponse ( more information )

Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

15. Właściwa organizacja pracy i zarządzanie czasem

Umiejętność zarządzania sobą w czasie jest niezbędna, żeby zapanować nad wieloma procesami kredytowymi, które pośrednik prowadzi. Pamiętaj, że Twój kredyt prawdopodobnie nie jest jedynym, jakim się zajmuje.

Ich ilość, może dochodzić do kilku lub nawet kilkunastu w danym momencie (w zależności od rodzaju kredytu). Każdy z nich może wymagać innej interwencji – uzupełnienia dokumentów, przekazania decyzji Klientowi itp.

Zwróć uwagę czy podczas spotkania z Tobą pośrednik odbiera telefony od innych Klientów, co im mówi, na jakie terminy odpowiedzi się umawia, czy korzysta z kalendarza lub innych narzędzi? Zapytaj się, w jaki sposób planuje sobie dzień pracy i czy narzeka na brak czasu ;)?

16. Cierpliwość w wyjaśnianiu wątpliwości

Pośrednik postrzega twój kredyt z zupełnie innej perspektywy niż Ty. To może być dla niego kolejny standardowy “temat”, który przerabia a pytania, które mu zadajesz, są przecież oczywiste…

Dla Ciebie wcale nie muszą być. Opanowanie, bycie zrównoważonym i brak poczucia wywoływania pośpiechu u Klienta cechują prawdziwego profesjonalistę. To, w jaki sposób uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości, zdecyduje też o tym, czy Ty udzielisz pośrednikowi swoich referencji i czy skorzystasz z jego usług ponownie.

17. Mobilność

Pośrednik powinien być mobilny i w razie potrzeby pojawić się w miejscu i czasie, przez was wspólnie ustalonym. Mobilność nie może być barierą współpracy między wami.

Oczywiście często jest tak, że w biurze pośrednika można załatwić sprawy związane z wypełnianiem wniosku kredytowego, czy kompletowaniem dokumentów w sposób bardziej komfortowy, mając do dyspozycji wszystkie niezbędne narzędzia.

Nie zawsze jednak Klient ma tą możliwość, żeby dojechać na drugi koniec miasta o określonej godzinie do biura, zatem byłoby miło, gdyby biuro mogło przyjechać do Klienta 😉 

18. Empatia oraz podejście zdroworozsądkowe

Podejście empatyczne do Ciebie jako Klienta poznasz bardzo szybko w rozmowie z pośrednikiem. Zobaczysz, czy jesteś traktowany jak człowiek, czy przez pryzmat prowizji jaką zostawisz. To dość subiektywne wrażenie, jednak mówiące wiele o podejściu do swojej pracy i drugiego człowieka.

Jeżeli jedyną lub główną motywacją pracy jest wysokość otrzymywanej prowizji, to taka osoba nie będzie się odpowiednio angażowała w to, co robi. W końcu, jeżeli coś by poszło nie tak, to jedynie nie zarobi kolejnej prowizji. To wszystko…

Zdrowy rozsądek w proponowaniu konkretnego rozwiązania kredytowego łączy się z podejściem empatycznym i go uzupełnia. Dobry pośrednik powie klientowi wprost, że takie czy inne rozwiązanie jest dla niego niekorzystne. Nie będzie niczego forsował na siłę, pomimo że zarobiłby na tym dwa razy więcej.

19. Sprawdź zdolności matematyczne w praktyce

Wydawałoby się dość oczywista sprawa. Tak jednak nie jest. Zdarza się, że umiejętności kalkulacyjne niektórych osób “pozostawiają mały niedosyt”. Większość pracy wykonują oczywiście gotowe arkusze kalkulacyjne excel, ale to nie zawsze wystarcza.

Mało jest też osób korzystających z zaawansowanych kalkulatorów finansowych.

Przeanalizuj więc razem z pośrednikiem wszystkie koszty kredytowe przedstawionych Ci ofert punkt po punkcie: ubezpieczenia, produkty dodatkowe, odsetki od kredytu. Wiedz, w jaki sposób zostały przeliczone przez pośrednika konkretne kwoty, żebyś sam je również potrafił przeliczyć.

Zaproponuj sprawdzenie i przeliczenie kilku wariantów rozwiązań dla danej transakcji:

 • Wzięcie kredytu na większą kwotę i zainwestowanie części środków własnych
 • Wzięcie maksymalnej możliwej kwoty kredytu
 • Finansowanie kredytowe w minimalnym zakresie

Powiedzenie “ufaj i sprawdzaj” ma w tym przypadku szczególne uzasadnienie.

20. Zapytaj, czy pośrednik w razie potrzeby mógłby uzupełnić za Ciebie jakieś dokumenty

To jest pytanie podchwytliwe! Nikt nie ma prawa uzupełniać za Ciebie żadnych dokumentów. No chyba, że udzieliłeś danej osobie stosownego pełnomocnictwa notarialnego, ale to osobna kwestia.

Jeżeli na tak zadane pytanie uzyskasz odpowiedź twierdzącą, to niech to będzie dla Ciebie jednoznaczna wskazówka: adresat pytania nie działa w sposób uczciwy. Nie da się takiej sytuacji wytłumaczyć dobrymi intencjami, czy jakimś wyjątkiem. Albo ktoś jest uczciwy i działa zgodnie z prawem, albo nie.

Co jeszcze warto ustalić przed rozpoczęciem współpracy z pośrednikami?

Poniżej przedstawiam dodatkowo 4 punkty, których się trzymam we współpracy z różnymi pośrednikami. Pomaga mi to zapobiegać mniejszym lub większym nieporozumieniem i daje poczucie panowania nad sytuacją.

Każdy z nas ma inne wyobrażenia dotyczące wydawałoby się tych samych pojęć, czy zachowań. Rzeczywistość bywa jednak często inna 🙂

1. Określ zasady współpracy na samym początku

Ustalcie we wspólnej rozmowie, czego oczekujesz od pośrednika? Upewnij się, czy jest on w stanie spełnić twoje wymagania, a jeżeli tak, to dokładnie w jakim zakresie?

Jak będzie wyglądał wasza wzajemna komunikacja? Czy będzie się odbywała głównie drogą mailową, czy telefoniczną? Jaki zakres odpowiedzialności delegujesz na pośrednika?

Czy otrzyma twoje pełnomocnictwo i będzie załatwiał wszystkie sprawy związane z kompletowaniem dokumentów do wniosku kredytowego od początku do końca? Czy będzie odpowiedzialny za przygotowanie wniosków kredytowych wspólnie z Tobą?

Po zakończeniu tych ustaleń wyślij maila z ich podsumowaniem. Ludzka pamięć potrafi być zawodna, a mając spisane wszystkie ustalenia w formie mailowej, będziecie mogli do nich wrócić w razie potrzeby.

2. Szukaj doradców niezależnych

Szukaj doradców kredytowych, którzy nie są powiązani kapitałowo z firmą, z którą współpracują, ani z konkretnym bankiem. Jest wtedy szansa na to, że pośrednik zaproponuje Ci rozwiązanie bardziej dopasowane do Twoich potrzeb, niż do potrzeb realizacji jego planów sprzedażowych.

Najlepiej, żebyś znalazł pośrednika z rekomendacji. Takie osoby są już sprawdzone i bardzo sobie cenią własną reputację. Z doświadczenia również wiem, że bardziej im zależy na wysokiej jakości obsługi Klienta i to na każdym etapie procesu kredytowego. Również wtedy, kiedy kredyt jest już uruchomiony.

3. Kontroluj pracę pośrednika

W myśl powiedzenia “zaufanie jest dobre, ale kontrola jest lepsza”, kontroluj uważnie działania swojego pośrednika kredytowego. Dopytuj, dlaczego proponuje Ci właśnie takie rozwiązania, a ofert innych banków nie bierze pod uwagę?

Jeżeli złożył wnioski kredytowe, to do jakich konkretnie oddziałów banku, do jakich doradców? Pytaj, na jakim etapie znajduje się twój wniosek kredytowy? Ustalcie między sobą, że każdego dnia pośrednik będzie Cię informował o tym, co się dzieje w sprawie twojego kredytu. Jeżeli nic się nie zmieniło, to z czego to wynika?

Pamiętaj, że im więcej informacji, jakie przekazuje Ci pośrednik, będziesz mógł zweryfikować, tym lepiej.  W końcu w ten czy inny sposób płacisz mu za profesjonalne wykonanie usługi, więc masz prawo wymagać rzeczy, na które się umówiliście na początku współpracy.

4. Sprawdź, czy pośrednik ma uprawnienia do wykonywania swojego zawodu

Aktem prawnym, który reguluje uprawnienia i obowiązki pośredników zajmujących się kredytami hipotecznymi, jest Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Treść tej ustawy możesz znaleźć tutaj

Ponadto pośrednicy podlegają ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Jej pełną treść znajdziesz tutaj.

Na mocy wyżej wymienionych ustaw każdy pośrednik kredytowy został wpisany do odpowiedniego rejestru pośredników, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

Rejestr pośredników kredytowych znajdziesz tutaj.

Ile kosztują usługi pośrednika kredytowego i kto mu płaci?

Na naszym rynku przyjęło się stwierdzenie, że usługi pośrednika kredytowego są bezpłatne dla Klientów. Czy rzeczywiście tak jest? Niezupełnie. Na końcu wszystkie koszty kredytu i tak pokrywa Klient.

Pośrednik otrzymuje przeważnie wynagrodzenie za swoje usługi bezpośrednio z banku, z którym współpracuje. Bank natomiast nie “dokłada do interesu”. Wypłaca pośrednikowi wynagrodzenie z opłat, prowizji i przychodów odsetkowych od udzielonego kredytu, które płaci Klient. Są to z reguły prowizje w wysokości 1-2% od kwoty uruchomionego kredytu.

Drugi model wynagrodzenia stosowany na rynku zakłada, że pośrednik podpisuje umowę współpracy z Klientem i otrzymuje wynagrodzenie za swoje usługi bezpośrednio od Klienta. Wtedy wysokość prowizji jest ustalana indywidualnie między Klientem a pośrednikiem. Wyjątkiem są jedynie kredyty hipoteczne, przy których ustawa zakazuje stosowania tego rodzaju formy wynagrodzenia.

Osobiście jestem zwolennikiem podejścia, że “najdroższa jest darmowa porada”. Zachęcam Cię do zastanowienia się nad tym przez chwilę. Może podzielisz się też swoim punktem widzenia komentarzu pod artykułem?

Podsumowanie

Pośrednik kredytowy może być kluczową osobą, która może Ci pomóc zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Może też mieć duży wpływ na rozwój twojego biznesu, jeżeli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym firmę.

A według Ciebie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego pośrednika kredytowego? Podzielisz się swoimi doświadczeniami ze współpracy z pośrednikami lub własnymi obserwacjami?

Odbierz dostęp do 30 kalkulatorów i checklist

Oblicz ratę kredytu, wzrost wartości Twojej nieruchomości i wiele, wiele więcej!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych GetResponse ( more information )

Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.