Cześć,

Dzisiejszy wpis będzie inny niż pozostałe.

Dzisiaj świętuję swoje 40-te urodziny i z tej okazji będzie bardziej osobiście 🙂 Chciałbym się z Tobą podzielić swoimi obserwacjami i wnioskami, do jakich dotychczas doszedłem.

Być może niektóre z nich Cię zainspirują lub nawet wykorzystasz coś z tego, co napiszę w swoim życiu? Kto wie…

W tytule wpisu zauważyłeś/zauważyłaś pewnie dość ciekawą zbieżność – publikacja 40-tego wpisu, która przypada akurat w dzień moich 40-tych urodzin? Czy tak to specjalnie zaplanowałem? Nie, to raczej przypadek lub jak wolisz, bardzo wyjątkowa zbieżność 🙂 Nie ma przecież przypadków – prawda? 😉

Widzę po sobie, że niektóre rzeczy rozumiem dzisiaj inaczej niż kiedyś. Nie lepiej czy gorzej, tylko inaczej.

Zbierając po drodze różne doświadczenia, dochodzimy do pewnych przemyśleń, czasami coś zmieniamy, czasem zmieniamy wszystko. Różnie to bywa.

Mam taki nawyk, że od dłuższego czasu zapisuję sobie różne rzeczy, aby nie umknęły mi z głowy. Tak jest i z tymi przemyśleniami, którymi chcę się dzisiaj z Tobą podzielić.

Niektóre z nich zasłyszałem w podcastach, na inne natknąłem się w książkach, które przeczytałem, a jeszcze innych najpierw doświadczyłem na sobie. Dopiero później je sobie uświadomiłem, a jeszcze później zapisałem.

Tak czy inaczej, identyfikuję się z tym, co przeczytasz poniżej. Nie oczekuję, że Ty masz zrobić to samo. Może uznasz, że chcesz a może, że to do Ciebie zupełnie nie pasuje. No i to jest jak najbardziej ok.

Chwila refleksji i zastanowienia jest często momentem przełomowym – punktem zwrotnym w dalszym myśleniu i działaniu. Dla mnie takie chwile mają dużą wartość.

Tobie również życzę, żebyś odnalazł/odnalazła wartość w chwilach spędzonych wyłącznie z samym sobą.

A zatem jeżeli lubisz muzykę (ja bardzo lubię), to zapraszam, włącz sobie poniższe nagranie i kontynuuj lekturę   🙂

Motywacja wynika z działania

Nie powinniśmy czekać, aż pojawi się odpowiednia motywacja do zrobienia tego, co planujemy. Możemy się nie doczekać. Motywacja to pewnego rodzaju stan emocjonalny, uczucie i nie należy uzależniać od niego swojego działania. Jak zaczniesz działać, to pojawi się i motywacja 🙂

Strach nie jest prawdziwy

Często obawiamy się wyobrażonych przez nas samych negatywnych scenariuszy wydarzeń. w 99% nie mają one nic wspólnego z faktami. To wytwór naszego umysłu – halucynacja.

Rozwój powoduje dyskomfort

Nie można osiągać ważnych rzeczy zachowując status quo. To jest po prostu niemożliwe. Każdy rozwój czy wzrost powoduje nieprzyjemne uczucia. Tylko że one przemijają, a rezultaty pozostają.

Rób to, co właściwe, a nie łatwe i przyjemne

Człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do wielu rzeczy. Z czasem osiągnięty rezultat zaczyna być kolejnym punktem startu, aby móc osiągnąć kolejny poziom. Jeżeli przyzwyczaisz się do braku komfortu, to zaczniesz osiągać duże rzeczy.

Jeśli się czegoś obawiasz – zrób to

Oczywiście w miarę rozsądku 🙂 Nie mam tutaj bynajmniej na myśli skakania z 10-tego piętra, tylko przezwyciężanie własnych ograniczeń.

Ucz się w trakcie działania, przez doświadczenia

To najskuteczniejszy sposób. Jeszcze nikt nie wbił gwoździa samym myśleniem na ten temat. Nikt też nie nauczył się jeździć rowerem, czytając książkę na ten temat.

Dbaj o dobre relacje z ludźmi

Spośród wielu czynników, które wpływają na poziom i poczucie szczęścia w życiu, to właśnie relacje z innymi ludźmi odgrywają kluczową rolę. W latach 50-tych rozpoczęto pewien eksperyment psychologiczny na Harvardzie, w wyniku którego udowodniono, że jest to najważniejszy z czynników, decydujących o powodzeniu w życiu. To badanie jest w dalszym ciągu kontynuowane.

Bądź dla siebie dobry

Dbaj o siebie. Nie myśl o sobie źle. Dawaj sobie prawo do błędów i wyciągaj z nich lekcje na przyszłość. Nie “biczuj się”. Co się stało, to się nie odstanie.

Baw się tym, co lubisz robić

Niech to, co robisz, będzie dla Ciebie radosnym doświadczeniem, a nie przykrym obowiązkiem.

Ufaj sobie i wierz w siebie

Pielęgnuj w sobie wysokie poczucie własnej wartości. Nie uzależniaj jej od czynników zewnętrznych, takich jak wykonywane obowiązki zawodowe czy posiadane rzeczy. Buduj na swoich prawdziwych wartościach.

Myśl wizją przyszłości

To, że teraz jesteś, tu gdzie jesteś, nie oznacza, że tak będzie zawsze. Dotyczy to obydwu przypadków:

  • Kiedy jesteś zadowolony z tego, gdzie jesteś i co sobą reprezentujesz
  • Kiedy jesteś niezadowolony/ niezadowolona z tego, gdzie jesteś

Jak byś żył ze świadomością, że pozostało ci 5 lat życia…, 2 lata…, rok życia…? Co byś zmienił?

Zastanawiałem się jakiś czas temu nad tym pytaniem. Przyznam, że wywarło ono na mnie duży wpływ! Dopiero w obliczu śmierci jesteśmy w stanie uświadomić sobie prawdziwe priorytety.

Jeżeli pokonasz samego siebie, to już nic nie stanie Ci na drodze

To jest zdanie z książki Jacka Walkiewicza. W pełni się z nim zgadzam. Największe ograniczenia stawiamy sobie sami. Zastanów się nad tym trochę dłużej.

Ludzie oceniają różne rzeczy przez pryzmat własnych ograniczeń

To klasyczny błąd poznawczy. Co najlepsze każdy z nas mu ulega. Innymi słowy, oceniamy swoją miarą (sytuacje, ludzi), co wcale nie oznacza, że mamy rację.

Może Cię również zainteresuje:

Efekty psychologiczne, które możesz wykorzystać w życiu i biznesie

To, co widzisz dookoła, zostało stworzone przez ludzi, takich jak Ty. Ani mądrzejszych ani bardziej inteligentnych

Tak to często bywa, że nie doceniamy tego, co sami jesteśmy w stanie zrobić, osiągnąć a przeceniamy zasługi innych.

Na początku była myśl. Myśli prowadzą do emocji. Emocje do działania. Powtarzane działania do nawyku a on tworzy twoją osobowość

To, o czym myślimy ma również swoje właściwości, odpowiednią wibrację. To, na czym się koncentrujemy i to, o czym myślimy, przyciągamy do siebie.

Dbaj o zdrowie. Profilaktyka jest o wiele ważniejsza niż leczenie

Zdrowie to podstawa. To nie jest oklepany frazes, który najczęściej słyszysz, jak ktoś ci składa życzenia urodzinowe. Sęk w tym, że przekonujemy się o tym najczęściej wtedy, kiedy coś zaczyna nam doskwierać. Często jesteśmy w stanie w porę zadbać o swoje zdrowie, ale czasami niestety nie…

Twoje bezpieczeństwo nie wynika z czynników zewnętrznych

Prawda jest taka, że to wcale nie rzeczy materialne są w stanie zapewnić Ci prawdziwe bezpieczeństwo. One oczywiście pomagają, ale nie zastąpią głęboko ugruntowanego poczucia własnej wartości.

Rozwijaj praktyczne umiejętności

Prawdziwą wartość mają twoje umiejętności, a nie tytuły czy fasady, za którymi niektórzy ludzie się kryją.

Umiejętności transferowe – naucz się je wykorzystywać

Jeżeli nauczyłeś się czegoś w jednej dziedzinie życia np. wytrwałości w sporcie, tą umiejętność przenieść (przetransferować) do innej dziedziny/ kontekstu życia np. do biznesu. Następnie umiejętność, którą zautomatyzowałeś, staje się nawykiem.

Każdy ma naturalny termostat nawyków i  strefy komfortu

Ustaw swój na takim poziomie, żeby być zadowolonym z osiąganych rezultatów. Ponoć 95% czynności, jakie wykonujemy dzieje się na poziomie nieświadomym, więc wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków jest kluczowe.

Każdy nowy nawyk wyrabia w sobie od 3 do 8 tygodni

Po tym czasie zaczynasz go wykonywać nieświadomie.

Dwoistość natury – wszystko ma dwie strony medalu

Nigdy nie ma tylko samych pozytywnych lub samych negatywnych konsekwencji danej sytuacji. Nie ma mądrego bez głupiego ani pięknego bez brzydkiego.

Nie możesz powiedzieć: “Poproszę motocykl, który jeździ 300 km na godzinę, ale nie ma nigdy wypadku”. To niemożliwe. Zawsze bierzesz wszystko albo nic.

Stawiaj sobie cele. To twoje paliwo na drodze realizacji

Jako ludzie jesteśmy zaprogramowani przez naturę na osiąganie kolejnych i kolejnych celów. Zadaj sobie też czasem pytanie, kim powinienem się stać, żeby osiągnąć wybrany cel?

Może Cię również zainteresuje:

Jak planować swoje cele, żeby mieć szansę ich realizacji?

Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz

Dobro powraca jak bumerang, gdy najbardziej tego potrzebuję. Niestety nigdy nie wiadomo, które z działań przyniosą tak pożądane efekty. Dlatego trzeba w ten sposób działać cały czas, nie oczekując żadnego konkretnego zwrotu z takiej “inwestycji”.

Zaczynaj z wizją końcowego rezultatu

W każdym przypadku jak coś robisz zastanów się, co ci to da na końcu procesu. Po co coś robisz? Wyobraź sobie ostateczny rezultat i zacznij się cofać wstecz aż do dnia dzisiejszego. To bardzo pomaga.

Zaczynając cokolwiek, nie da się wskoczyć od razu na poziomy osób, które to robią od lat

Trzeba po prostu włożyć godziny wysiłku w to, w czym chcemy być coraz lepsi. Nie ma drogi na skróty.

Zacznij od małej rzeczy. Bądź wytrwały i konsekwentny, rozwijaj ją, ucz się i zwiększaj swoje możliwości w sposób ewolucyjny

Takie podejście pozwoli Ci uczyć się poprzez działanie i sprawdzanie oraz dokonywanie zmian.

Możesz wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w sposób potencjalnie wywołujący lawinę korzystnych zdarzeń

Słyszałeś z pewnością o “Efekcie Motyla”. Dotyczy on również twojego wkładu w życie innych ludzi. Nigdy do końca nie wiesz jakie mogą być konsekwencje (pozytywne lub negatywne) twoich działań lub zaniechań.

Każdy ma wpływ na życie innych osób. Ignorowanie tej szansy to marnowanie swojego potencjału

To, że nie masz wpływu na życie innych ludzi, jest nieprawdą. Masz wpływ.

Wartość rzeczy, które lubisz robić, jest dla Ciebie niższa, niż wartość tej samej rzeczy dla kogoś, kto tego nie znosi

Ktoś z chęcią Ci zapłaci za to, co “Cię kręci”, a jemu sprawia duże trudności. Myślenie tylko ze swojego punktu widzenia potrafi bardzo ograniczać.

Nie przekonasz tych, którzy wybierają znane ograniczenia zamiast nieznanych możliwości

Nawet nie próbuj tego robić 🙂 Każdy ma swoją “prawdę”.

Ucz się od mentorów

Dzięki temu osiągniesz więcej w krótszym czasie.

Myśl przez pryzmat możliwości i potencjału, a nie trudności i ograniczeń

“Bo jest ciężko”….Czasami słyszałem i słyszę takie opinie. To klasyczne myślenie przez pryzmat ograniczeń. Nie popełniaj tego błędu. Trudności zawsze były i będą. Są jak powietrze – wszędzie. Pomyśl, czy często zastanawiasz się nad tym, że oddychasz. Nie sądzę.

To, kim się stajesz, jest ważniejsze od tego, co robisz

Zapewne znasz takie powiedzenie, że “jesteś tym, co zjesz”. Ma ono znaczenie rozleglejsze znaczenie. Jesteś również tym, co myślisz, co robisz, z kim “przestajesz”.

Każdy może być motorem zmiany

Nie czekaj, aż ktoś zrobi coś za Ciebie. Zaczynaj zawsze od siebie. Bądź ze sobą szczery. Co faktycznie zrobiłeś/zrobiłaś, żeby coś się zmieniło? Jeżeli nic, to nie obwiniaj okoliczności czy innych osób.

Jaka jest cena Twojego strachu?

Myśl w kategoriach alternatywnych. Co się może stać, jeżeli coś zrobisz, czegoś spróbujesz? A co się stanie, jeżeli tego nie zrobisz?

Bądź wdzięczny za wszystko, co masz

Będą w pozytywnym stanie wdzięczności nie możesz jednocześnie być niezadowolony, zły, negatywnie nastawiony. Tak samo, jak nie możesz częściowo jechać autem. Albo jedziesz, albo stoisz. Zadbaj o to, żeby jechać 🙂

Odpowiednio zarządzaj swoim czasem

Każdy z nas ma tyle samo czasu. Każdy. To, w jaki sposób z niego korzystamy jest wyłącznie naszą odpowiedzialnością. Pamiętaj, że cokolwiek zrobisz lub czegokolwiek nie zrobisz to czas, który masz i tak upłynie.

Podejmuj dobrze skalkulowane ryzyko

A jakie są Twoje przemyślenia? Podzielisz się nimi w komentarzu pod wpisem? Życzę sobie i Tobie życia ze świadomością tego, co jest tak naprawdę ważne.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Paweł

Odbierz dostęp do 30 kalkulatorów i checklist

Oblicz ratę kredytu, wzrost wartości Twojej nieruchomości i wiele, wiele więcej!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych GetResponse ( more information )

Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.