Występ gościnny w podcaście Marka Jankowskiego Mała Wielka Firma! 

W dzisiejszym wpisie mam coś ciekawego dla wszystkich osób, które myślały lub myślą o własnym biznesie 🙂 

Czy coś Ci mówi nazwa Mała Wielka Firma?

Czy miałeś/miałaś już okazję posłuchać choćby jednego podcastu Marka Jankowskiego?

Jeżeli tak, to z pewnością nie skończyło się na jednym odcinku 😉 Jeśli jeszcze nie, to polecam Ci, aby jak najszybciej nadbić zaległości.

Audycje, a teraz również nagrania video Marka Jankowskiego, to skarbnica wiedzy o biznesie i przedsiębiorczości dla każdego, komu bardzo bliska jest taka tematyka.

Teraz masz ku temu jeszcze jeden powód. W 275-tym odcinku podcastu możesz usłyszeć moją rozmowę z Markiem Jankowskim (od 10-tej minuty nagrania).

Rozmawialiśmy min o tym:

  • Czym się kierowałem, wybierając swój pomysł na biznes?
  • Jakiego rodzaju biznes rozwijam i dlaczego właśnie ten?
  • Jak się przygotowywałem do założenia swojej firmy?

Mała Wielka Firma_podcast_odcinek_275

To, co niemożliwe okazuje się możliwe!

Kiedy rok temu robiłem swój pierwszy wpis na blogu, nawet nie myślałem, że będę mógł wystąpić w podcaście biznesowym, słuchanym najchętniej w Polsce!

Aż tu nagle mam swoje całe 7 minut 😉

Będzie mi miło, jak posłuchasz i zostawisz krótki komentarz pod tym postem. Chciałbym wiedzieć, czy za jakiś czas mam umawiać się już na trochę dłuższy wywiad😉

Pod filmem znajdziesz również wersję do czytania – zapraszam serdecznie!

Transkrypcja nagrania

Marek: Dzwoni Paweł. Cześć Paweł.

Paweł: Cześć, cześć Marku, witaj.

Marek: Fantastycznie Cię słychać. Skąd dzwonisz?

Paweł: Dzwonię z Poznania.

Marek: Super, pozdrawiamy Poznań.

Paweł: Dziękuję 😊

Marek: Mieliście tam niedawno fajną imprezę dla podcasterów, słyszałem.

Paweł: Tak, tak, nawet mieliśmy okazję się tam spotkać.

Marek: Super. Znaczy my, my… pamiętam, bo my się spotkaliśmy…

Paweł: Przepraszam, na Influencer my się spotkaliśmy.

Marek: Tak, my się spotkaliśmy na Influencer Life i to też było w Poznaniu.

Paweł: Tak, tak, tak 😊

Marek: Natomiast później była impreza dla podcasterów PyrCaster.

Paweł: Tak.

Marek: Także…

Paweł: Tak.

Marek: W Poznaniu dużo się dzieje, jak zawsze. Powiedz, jak tam z Twoim pomysłem? Jak… czy to, czy to będzie przykład pozytywny, czy negatywny?

Paweł: No to myślę, że będzie pozytywny przykład, jak najbardziej. Ja, wiesz co, ja jestem osobą, która rzuciła pracę na etacie w tamtym roku.

Marek: Tak?

Paweł: Dokładnie 2 lipca będzie rok, jak, jak, jak się rozstałem z korporacją po… praktycznie po piętnastu latach. I też z takim stanowiskiem dosyć prestiżowym, no bo byłem menadżerem zespołów sprzedażowych w banku, pracowałem na takich dosyć odpowiedzialnych stanowiskach, natomiast zdecydowałem, żeby zająć się zupełnie czymś innym, no i przede wszystkim zmienić charakter swojej aktywności z pracy korporacyjnej właśnie na taką bardziej twórczą, gdzie mógłbym po prostu pomagać większej ilości osób i też na większą skalę.

Marek: I na czym polega ta praca? Tak. Na czym polega ta praca twórcza?

Paweł: Wiesz co, ja od roku prowadzę swojego bloga właśnie finansowego, www.jakfinansowac.pl Zajmuję się też consultingiem biznesowym. Pomagam małym przedsiębiorcom, średnim firmom, w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój, na różnego rodzaju projekty. Udzielam konsultacji online również, więc pracuję z właścicielami małych biznesów i zajmuję się generalnie też pomocą w pozyskiwaniu finansowania. Więc łączę twórczość blogową z działalnością tak naprawdę consultingową.

Marek: No to mam pytanie, którego nie mogę Ci nie zadać.

Paweł: Proszę.

Marek: No bo skoro zajmujesz się zawodowo, wyszedłeś z korporacji i poszedłeś na swoje, to jak przygotowywałeś się do tego finansowo?

Paweł: Tak?

Marek: Bo to jest jednak, wiesz, no zaczęcie własnej firmy to jest zawsze tąpnięcie finansowe. No chyba że przychodzisz i masz na dzień dobry tłum czekających klientów, ale to się zdarza raczej rzadko z mojego doświadczenia.

Paweł: No rzadko to się zdarza rzeczywiście. Tutaj ja powiem tak, że zanim zrobiłem ten, ten ruch, to dosyć mocno oczywiście się zastanawiałem, szukałem inspiracji, motywacji też, jak to zrobić, sposobów na, na to, w jaki sposób zrobić to bezpiecznie i nie ukrywam właśnie też, że między innymi dzięki Tobie, czyli dzięki Małej Wielkiej Firmie dosyć dużo inspiracji spłynęło mi tutaj do głowy.

Marek: Dziękuję bardzo.

Paweł: Drugą taką osobą… proszę… drugą też taką osobą, której namiętnie słuchałem podcastów, był Michał, Michał Szafrański, który, że tak powiem, przetarł szlaki i pokazał, jak to zrobić mądrze, sensownie i też podczas różnych treningów biegowych przysłuchiwałem się mocno tym podcastom. No i to pozwoliło mi taką zbudować sobie strategię, w jaki sposób zrobić to, przygotować się finansowo. Zajęło mi to, no kilka lat, zanim to zrobiłem. No i wystartować oficjalnie pod koniec tamtego roku.

Marek: A przygotowania trwały, mówisz, kilka lat, finansowe?

Paweł: Tak.

Marek: To znaczy kilka to jest bardziej trzy czy bardziej osiem?

Paweł: Tak, wiesz co, no tak koło trzech, czterech lat, tak można powiedzieć.

Marek: Aha.

Paweł: Bo no musiałem się przygotować na to, że będę co najmniej przez dwanaście miesięcy bez dochodu. Taką wersję pesymistyczną sobie założyłem. I to było dobre założenie, okazuje się. No, ale już po jakichś faktycznie kilku miesiącach zaczęły pojawiać się pierwsze przychody i było, było jak najbardziej w porządku.

Marek: A jak odkryłeś, że, że właśnie… przepraszam, że Ci wchodzę w słowo.

Paweł: Tak?

Marek: Jak odkryłeś, że właśnie blog, że właśnie to jest taka platforma, która Ci najbardziej pasuje? No mając przygotowanie finansowe, no tak naprawdę miałeś bardzo dużo możliwości do wyboru, bo to jest duża branża i tam wiele różnych rzeczy można robić, więc dlaczego właśnie akurat to?

Paweł: Wiesz co, ja też sobie zrobiłem właśnie test [00:14:48], o którym Michał Szafrański swego czasu też opowiadał na blogu.

Marek: Aha.

Paweł: To mi pozwoliło na to, żeby zdiagnozować swoje silne strony, słabe strony, obszary, w których się czuję dobrze. Rzeczywiście zawsze miałem taki dryg do tego, żeby dzielić się z kimś informacjami, pomagać innym ludziom, też udzielać konsultacji tak po prostu, koleżeńskich, będąc jeszcze w firmie, no i postanowiłem zobaczyć, jak to, jak to w praktyce zrobić, jak wygląda pisanie i zabrałem się za to naprawdę solidnie, bardzo konkretnie. Od marca tamtego roku zacząłem zgłębiać ten, ten temat. No i okazuje się, że to jest rzecz, która bardzo mi się spodobała i w której się, mam wrażenie, zacząłem odnajdywać. Więc tyle mogę w tym momencie dodać. Tak to wygląda.

Marek: A czy to było tak, że sam zauważyłeś u siebie, że lubisz właśnie pomagać innym, podpowiadać i udzielać takich konsultacji, czy ktoś Ci, ktoś Cię nakierował, ktoś Ci powiedział Paweł, ale ty powinieneś to robić?

Paweł: Wiesz co, no powiem tak, kilka osób mówiło mi, żebym się nad tym zastanowił, bo no dziękowały mi za, za podpowiedzi, które wcześniej im na przykład podsuwałem, jakieś pomysły, rozwiązania i pojawiały się tego typu głosy. Natomiast tutaj cały czas… jeszcze powtórzę przykład właśnie Michała, który… Szafrańskiego, który opowiadając o swojej drodze, mówił takie rzeczy, które w zasadzie tak jakbym o sobie słuchał czasami.

Marek: No, no.

Paweł: W niektórych odcinkach. Jestem… odnajdowałem bardzo dużo takich analogii, podobieństw i to mnie też bardzo naprowadzało na ten kierunek, w którym chcę iść. I niejako też mi dawało sygnał, co będzie dalej, jak może być dalej. Krok, dwa, trzy, pięć kroków dalej. Na co się nastawić, na co się przygotować. Także takie, takie naprawdę wskazówki i bardzo cenne, tak mogę powiedzieć już z tego punktu widzenia obecnego.

Marek: Dobra, bardzo Ci dziękuję. Mamy jakieś małe zakłócenia tutaj w połączeniu.

Paweł: Dziękuję.

Marek: Ale, ale na szczęście przez cały czas wcześniej było Cię słychać bardzo dobrze. Trzymaj się, do usłyszenia, hej.

Paweł: Hej.

Odbierz dostęp do 30 kalkulatorów i checklist

Oblicz ratę kredytu, wzrost wartości Twojej nieruchomości i wiele, wiele więcej!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych GetResponse ( more information )

Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.