Z każdym miesiącem inflacja przybiera na sile. Ostatni jej odczyt z czerwca 2022 to już 15,6%! Tym samym sporo osób szuka sposobu, w jaki może ochronić swoje pieniądze przed spadkiem ich wartości. Jednym z takich sposobów jest właśnie zainwestowanie w apartamenty nad morzem.

Jakie to nam daje korzyści?

 • Po pierwsze chroni nasze pieniądze przed dalszym spadkiem ich realnej wartości,
 • Po drugie zapewnia bieżące dochody z wynajmu takiego apartamentu,
 • No i po trzecie, daje możliwość zarobienia na wzroście wartości takiej nieruchomości w perspektywie 5-10 lat.

Żeby to wszystko było jednak możliwe, konieczne jest współgranie ze sobą kilku kluczowych elementów. Jakich? Zapraszam do przeczytania poniższego tekstu, w którym to wyjaśniam.

Dowiesz się między innymi:

1. Lokalizacja – jakie znaczenie ma lokalizacja apartamentu i dlaczego?

2. Inwestor – po czym poznać, że masz do czynienia z profesjonalistą?

3. Standard inwestycji – jak bardzo jest ważny dla wynajmujących apartament i jego właściciela?

4. Zarządzanie obiektem – na co zwracać uwagę?

5. Rodzaj nieruchomości – lokal mieszkalny czy usługowy i co to za różnica?

Apartament nad morzem i jego lokalizacja – jakie ma znaczenie i dlaczego?

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Z tym stwierdzeniem spotkał się już chyba każdy inwestor działający na rynku nieruchomości. W przypadku apartamentów w miejscowościach nadmorskich lokalizacja ma jeszcze większe znaczenie. Dlaczego?

Głównym powodem jest funkcja, jaką spełniają tego typu obiekty. Goście przyjeżdżający nad morze chcą przede wszystkim spędzić czas w ciekawym miejscu, skorzystać z dostępnych atrakcji i odpocząć od dnia codziennego. Na pobyt w atrakcyjnym miejscu często decydują się również firmy organizujące konferencje czy spotkania branżowe.

Wybierając apartament jak najbliżej linii brzegowej mamy zagwarantowany bezpośredni, piękny widok na morze! Po wyjściu z budynku wchodzimy bezpośrednio na plażę, co gwarantuje niezapomniane wrażenia. Ważne jest również zagospodarowanie terenu wokół samego obiektu. Tereny zielone, ścieżki rowerowe, miejsca spacerowe sprawiają, że pobyt w takim miejscu staje się czystą przyjemnością.

Inwestor i jego zespół – na co zwracać uwagę?

Za każdą inwestycją stoją ludzie i warto ich poznać przed rozpoczęciem współpracy. Od inwestora bowiem zależy, czy cała inwestycja okaże się udanym przedsięwzięciem, czy nie spełni zakładanych oczekiwań.

To właśnie inwestor jest inicjatorem całego przedsięwzięcia i to on podejmuje kluczowe decyzje. Od jego doświadczenia zależy, z jakim zespołem specjalistów na co dzień współpracuje i w jaki sposób zarządza całym projektem.

Inwestor i firma zarządzająca obiektem powinni mieć doświadczenie w realizacji obiektów hotelowych. Jeśli inwestor ma jedynie doświadczenie w budowie mieszkań, warto zapytać, w jaki sposób planował i projektował obiekt hotelowy. Czy plan ten jest poparty wiedzą np. ekspertów zewnętrznych z branży hotelowej?

Brak doświadczenia dewelopera w budowie obiektów hotelowych (przy założeniu, że doradzała mu profesjonalna firma od biznesów hotelowych) jest mniejszą przeszkodą, niż brak doświadczenia firmy, która będzie zarządzać obiektem. Dla wypracowania zysków z wynajmu apartamentów potrzebna jest bowiem przede wszystkim wiedza i właściwe zarządzanie całym obiektem.

W skład zespołu inwestora powinni wchodzić między innymi:

 • sprawdzone biuro projektowe, które zna specyfikę inwestycji w apartamenty,
 • generalny wykonawca budowy z doświadczeniem i kontaktami na lokalnym rynku,
 • osoby lub firmy współpracujące zajmujące się finansami,
 • osoby lub firmy zewnętrzne zajmujące się sprzedażą,
 • firma zarządzająca obiektem.

Bardzo duże znaczenie ma również sytuacja kapitałowa inwestora. Dotyczy ona zarówno realizowanego projektu, jak również wszelkiego rodzaju powiązań w ramach grupy kapitałowej, w której inwestor działa. Dokładna analiza stanu finansów inwestora jest dość złożona i trudno ją wykonać osobom indywidualnym. Warto więc polegać na pomocy specjalistów, którzy potrafią to sprawdzać i zlecić jej wykonanie.

Może Cię również zainteresować:

Inwestowanie w nieruchomości – dlaczego warto? Poznaj 10 najważniejszych korzyści.

Standard obiektu – dlaczego jest tak ważny?

Wysoki standard wykonania całego obiektu, poszczególnych apartamentów oraz różnego rodzaju udogodnienia mają kluczowe znaczenie. Powodują bowiem, że taka inwestycja jest obiektem całorocznym. Obłożenie jest przez cały rok na bardzo wysokim poziomie np. 80% – 90%, a goście nie są uzależnieni od pogody czy różnego rodzaju atrakcji, znajdujących się na zewnątrz obiektu. 

Wysokiej jakości materiały budowlane oraz wykończeniowe spowodują, że obiekt będzie się utrzymywał przez dłuższy czas w dobrym stanie. Oryginalny projekt architektoniczny i ciekawe zagospodarowanie terenu wokół obiektu będą także przykuwały uwagę wielu gości z kraju i zagranicy.

Apartamenty z bezpośrednim widokiem na morze, własnym tarasem lub balkonem są najczęściej poszukiwane przez odwiedzających. Jeśli dodamy do tego jeszcze strefę SPA, baseny, siłownię, sale zabaw dla dzieci i parking podziemny, to okaże się, że pobyt w takim miejscu pozostawi niezapomniane wrażenia. Pozwoli wypocząć, nabrać sił i spędzić czas w sposób wyjątkowy. Tego właśnie najczęściej oczekują osoby, które wybierają się na wypoczynek nad morze.

Znaczenie dla standardu ma również jednolity status całego obiektu.

Brak określonego wyraźnego charakteru budynku (jako hotelowy) może bowiem powodować sytuacje konfliktowe, które utrudnią sprawną obsługę turystów.

W niektórych mniejszych inwestycjach zdarzają się budynki, w których sprzedawane są lokale jako: mikro kawalerki na wynajem do mieszkania, lokale pod małe biura i jako apartamenty turystyczne.

Miks tych funkcji, najemców i firm obsługujących taki najem powoduje spore utrudnienia. W dłuższej perspektywie wpływa też na obniżenie wartości i prestiżu takiego obiektu, jego szybsze zużycie i niższe obłożenie.

Apartamenty nad morzem a zarządzanie obiektem – na co zwracać uwagę?

Najczęściej jest tak, że inwestor, który stał się właścicielem apartamentu nad morzem, nie zajmuje się osobiście jego wynajmowaniem. Powierza to zadanie firmie, która się w tym specjalizuje – operatorowi. Proces zarządzania najmem jest bowiem bardzo absorbujący czasowo.

Wymaga między innymi:

 • znajomości platform reklamowych, za pomocą których pozyskiwani są goście,
 • zarządzania rezerwacjami apartamentów w taki sposób, aby zapewnić ciągłość najmu, co gwarantuje wyższy stopień obłożenia i przekłada się na wyższe zyski,
 • obsłudze gości, którzy pojawiają się w obiekcie o różnych porach dnia i nocy,

Operator inwestycji to firma wyspecjalizowana w bieżącym administrowaniu najmem. Jej pracownicy są też często szkoleni, dzięki czemu jakość obsługi Klientów jest na bardzo wysokim poziomie. To z kolei powoduje, że klienci chętnie wracają w to samo miejsce i polecają obiekt swoim znajomym, co ostatecznie przekłada się na wyższe zyski z najmu.

Firma zajmująca się zarządzaniem najmem może również świadczyć usługi zarządzania budynkiem, takie jak dbanie o dobry stan techniczny, koordynowanie bieżących przeglądów instalacji, bieżące naprawy itp. Dzięki temu cały obiekt utrzymywany jest w bardzo dobrym stanie, co ma bezpośredni wpływ na jego wartość rynkową!

Apartamenty nad morzem – lokal mieszkalny czy usługowy?

Szukając dla siebie odpowiedniej inwestycji, możemy się spotkać z dwoma typami apartamentów. Pierwszy z nich to nieruchomości usługowe, na które obowiązuje 23% stawka podatku VAT. Są to najczęściej występujące inwestycje. Drugi to nieruchomości mieszkalne, opodatkowane 8% stawką podatku VAT.

Oprócz innych stawek podatku VAT, apartamenty te różnią się między sobą możliwościami sfinansowania ich zakupu. Lokale ze stawką 8% VAT (mieszkalne) możemy kupić za standardowy kredyt hipoteczny tak jak każdy inny lokal mieszkalny. Apartamenty usługowe można sfinansować głównie za gotówkę, ponieważ możliwości ich kredytowania są bardzo ograniczone.

Co jest jednak niezmiernie istotne, to od obydwu rodzajów apartamentów opisanych powyżej możemy odzyskać zapłacony podatek VAT! Wystarczy, że apartamenty te będą wynajmowane przez operatora obiektu.

Apartamenty nad morzem – podsumowanie

Apartamenty w miejscowościach nadmorskich są bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie własnego kapitału.

 • Chronią pieniądze przed dalszym spadkiem ich realnej wartości,
 • Zapewniają bieżące dochody z wynajmu apartamentu,
 • Dają możliwość zarobienia na wzroście wartości takiej nieruchomości.

Warto pamiętać, że podczas trudniejszej sytuacji rynkowej, kiedy ceny nieruchomości mogą spadać, to ceny nieruchomości Segmentu Premium, jakim są apartamenty, zyskują na wartości.

Apartamenty nad morzem – propozycja dla Ciebie

Dzięki współpracy z moim strategicznym partnerem biznesowym udostępniam stałym Klientom oraz czytelnikom bloga zupełnie unikatowe projekty kilkuset apartamentów.

Są to obiekty całoroczne w pierwszej linii zabudowy, kilkanaście metrów od brzegu morza. Zostały wybrane i dokładnie sprawdzone przez zespół specjalistów, zajmujących się rynkiem nieruchomości Premium. Gwarantują stabilną formę zabezpieczenia kapitału oraz bieżący dochód.

Zainteresowany, zainteresowana?

Wejdź tutaj i pozostaw swoje zgłoszenie. Od razu otrzymasz też linka do strony, na której wybierzesz już konkretny projekt i apartament.

Skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy rozwiązania, które bardzo pozytywnie Cię zaskoczą!

Pozdrawiam

Paweł Pilarczyk

Odbierz dostęp do 30 kalkulatorów i checklist

Oblicz ratę kredytu, wzrost wartości Twojej nieruchomości i wiele, wiele więcej!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych GetResponse ( more information )

Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.